fbpx
//

POČINJU VRELINE: Bebe vole ljeto, ali oprezno s sa suncem i temperaturama

Vrućine mogu biti opasne, zato slijedite savjete, obavezan suncobran, za bebe starije od šest mjeseci obavezna krema s jakom zaštitom, puno tekućine, provjeravajte temperaturu prostorija

Iako je kalendarski do ljeta ostalo još dana, temperature nas uvjeravaju da će i ove godine biti vruće, da ćemo tražiti hladovinu, a što je najbolje većinu vremena provoditi napolju.

Tome se posebno raduju roditelji s manjom djecom. Ali, oprezno, vrućine mogu biti opasne za mališane.

Zato slijedite naše savjete da bi naše bebe bile zdrave, sigurne i radosne.

Bebe na suncu

Kada su u pitanju bebe, potrudite se da im ni u kom trenutku ne bude pretoplo i sklanjajte ih sa sunca. Bebe mlađe od šest mjeseci ne bi trebalo da budu izložene direktnim sunčevim zracima. I starije bebe bi trebalo sklanjati sa sunca što je više moguće, posebno ljeti i poseno u periodima između 11 i 15 sati, kada je sunce najjače.

Ako izlazite napolje kada je vruće, pričvrstite suncobran na kolica kako biste zaštitili dijete od direktne sunčeve svjetlosti.

Ni u kom slučaju ne pokrivajte kolica pelenama jer to lako može da dovede do pregrijevanja i tako dovede bebin život u opasnost.

Redovno provjeravajte bebu kako biste bili sigurni da nije previše vruća.

Ne oblačite djetetu previše slojeva odjeće i birajte onu laganiju, od prijatnih i prozračnih, prirodnih materijala.

Bebu stariju od šest mjeseci namažite kremom za sunčanje sa zaštitnim faktorom (SPF) od najmanje 50. Krema za sunčanje se ne preporučuje za bebe mlađe od šest mjeseci. Uvjerite se da proizvod štiti i od UVA i UVB zraka. Mnogi brendovi proizvode kreme za sunčanje namijenjene baš za bebe i malu djecu, te je manja vjerovatnoća da ovi proizvodi sadrže aditive koji mogu iritirati kožu.

Pobrinite se da koristite dovoljnu količinu kreme za sunčanje i nanosite je redovno (na svaka dva sata). Ponovo ga nanesite odmah nakon plivanja ili znojenja.

Izbegnite dehidraciju

Kao i odrasli, bebe i mala djeca moraju da piju puno tečnosti kako bi izbjegli dehidraciju.

Bebe do šest mjeseci

Isključivo dojenim bebama nije potrebno davati vodu dok ne počnu da jedu čvrstu hranu. Ali, imajte na umu da će beba tokom vrelih ljetnjih dana možda željeti da doji češće nego inače, kako bi zadovoljila žeđ.

Ako bebu hranite dohranom, možete joj dati malo ohlađene prokuhane vode.

Bebe od šest do 12 mjeseci

Kada je beba već počela da jede čvrstu hranu, trebalo bi da joj ponudite gutljaje vode iz šolje ili čaše uz obroke. Zapamtite da bi majčino mlijeko ili formula za bebe trebalo da bude njihov glavni napitak tokom prve godine života. Po toplom vremenu, možda ćete morati da ponudite malo vode van obroka.

Bebe od 12 mjeseci

Voda, majčino mlijeko ili punomasno kravlje mlijeko treba da budu glavni napitak vaše bebe.
Starijoj djeci dajte dosta voća i salate kako biste im pomogli da održe nivo tečnosti u organizmu. Nerazrijeđene voćne sokove ili smutije ne treba davati djeci dok ne napune pet godina, jer mogu da izazovu karijes.

Rashlađivanje

Ne ostavljajte bebe ili djecu u malim, zatvorenim prostorima, kao što su parkirani automobili, jer se mogu vrlo brzo pregrijati.

Igranje u bazenu je dobar način da se djeca i bebe rashlade. Držite bazen u hladovini kada je mnogo vruće i pažljivo nadgledajte djecu u svakom trenutku.

Okupajte ih u mlakoj kupki prije spavanja.

Održavajte optimalnu temperaturu u dječijoj sobi tokom dana tako što ćete spustiti roletne ili navući zavjese. Takođe možete da koristite ventilator kako bi vazduh bolje cirkulisao u prostoriji. Ni klima ni ventilator ne smiju biti usmjereni direktno na dijete.

Ne pretopljavajte dijete noću i ostavite što manje slojeva posteljine.

Termometar će vam pomoći da pratite temperaturu u prostoriji u kojoj beba boravi i spava. Najbolja temperatura za spavanje je između 16 i 20 stepeni.

Prethodna priča

OBRATITE PAŽNJU: Kako da prepoznate kada dijete skriva emocije?

Naredna priča

STRUČNJACI POTVRDILI: Prve tri godine života nisu samo važne, već su ključne

Najnovije iz BEBE

-->