Postporođajni fitness savjeti za nove mame
Stučnjaci su odavno otrkili da je vježba u toku trudnoće dobra za zdravlje. No, savjetuju da je bitno i što prije početi aktivnosti nakon poroda.
Regularne vježbe podižu nivo energije, pomažu kod sna, otpuštaju stres i slično.
Koliko se smije vježbati nakon poroda?
Preporučuje se bar 150 minuta srednje-intenzivne aerobičke aktivnosti sedmično. Te aktivnosti mogu biti bilo koje aktivnosti što će ubrzati rad srca i zbog kojih ćete se znojiti. Izaberite brzo hodanje, vožnju bicikla, uz dva dana joge ili pilatesa.
Koliko se dugo nakon poroda smije počet s vježbom?
Stručnjaci navode kako sve žene smiju početi s vježbama i kretanjem u prvih 24 sata do 30 minuta dnevno. Pod uvjetom da osjećate da možete bez obzira je li porod bio na carski rez ili su ga pratile i neke komplikacije tokom prirodnog poroda. Nekoliko minuta blagih pokreta jednako je vrijedno kao i pola sata vježbe.
Kada ćete se vratiti vježbama zavisi o iskustvu pri porodu i da li imate neke upozoravajuće simptome. Ne postoji samo jedno pravilo jer je svaka žena i porod drugačiji. Bitno je samo da vam to odobri doktor i da slušate svoje tijelo.
Koje su vježbe sigurne odmah nakon poroda?
Kada vam doktor da ‘zeleno svjetlo’ da počnete vježbati, možete početi istezanjem i vježbama za ojačavanje podižući lagane tegove ili sopstvenu težinu tijela. Zagrijte se podizanjem koljena ili hodanjem 10 minuta i onda se ‘hladite’ 5 minuta. Počnite od običnih abdomenskih ili karličnih pokreta.
Kada ćete moći raditi intenzivnije vježbe zavisi od toga koliko ste prije bili aktivni, u toku trudnoće i koliko vježbe možete izdržati nakon poroda.
Ako niste prije trčali, sada nije pravo vrijeme da počnete polu-maraton.
Mame koje su bile aktivne koje su nastavile vježbati i u trudnoći mogu početi s intenzivnijim vježbama čak 3 do 4 sedmice poslije poroda.