fbpx
//

POŽURI POLAKO: Kada početi sa treniranjem nakon poroda?

Tijelo je u trudnoći prošlo kroz razne izazove. Zato je veoma je važno da se ne preforsirate, kada počnete da vježbate. Morate pažljivo pratiti sve znake koje vam tijelo šalje, te ukoliko osjetite bol ili veću neprijatnost, odmah stanete

Ostao koji kilogram ili još više? Na stomaku imamo pogolem “šlauf”, ne osjećamo se dobro, svaka suknja i hlače stignu samo do koljena. I šta je rješenje… Dijeta ili vježba.

No, čak i ako se osejćate odlično poslije poroda, vaše tijelo koje je prošlo kroz ozbiljne izazove, mora da se oporavi.

Zato je veoma je važno da se ne preforsirate, kada počnete da vježbate. Morate pažljivo pratiti sve znake koje vam tijelo šalje, te ukoliko osjetite bol ili veću neprijatnost, odmah stanete, savjetuju stručnjaci.

Kažu, sve treba strpljivo i polako, uvoditi vježbe postepeno, zu konsultaciju sa svojim doktorom, a najbolje je da ih izvodite u serijama, u početku sa 5 ponavljanja, a kasnije sa 10. Vremenom, kako mišići budu jačali, a nivo energije rastao, povećavajte broj serija. Bilo da su u pitanju vježbe za stomak, leđa, noge ili mišiće karlice, uvijek je bolje da ih izvedete pravilno u manjem broju, nego više nepravilnih izvođenja.

Bol u leđima, učestalo mokrenje i labavi zglobovi mogu da budu smetnja vježbanju, ali ne bi trebalo da vas spriječi da se bavite aktivnostima koje su preporučljive u ovom periodu.

Poslije prirodnog poroda

Dan ili dva poslije poroda možete početi sa Kegelovim vježbama. Tako ćete smanjiti rizik od nemogućnosti zadržavanja urina, urinarnog stresa, problema koji utiču na čak 70% žena nakon trudnoće. Ovim vježbama se njeguje mišićni tonus vagine što je preduslov za kvalitetnije seksualno uživanje.

Idealne vježba za sam početak poslije poroda je šetnja, i to sa bebom u kolicima. Kako budete sticali kondiciju, postepeno povećavajte vrijeme trajanja šetnje i brzinu kojom se krećete.

Vježbe na strunjači za jačanje i konturisanje mišića stomaka, leđa, nogu i ruku nisu previše zahtjevne, a odlične su za postizanje željenog učinka. Najbolji rezultati se postižu svakodnevnom vježbom i postepenim povećanjem trajanja i intenziteta vježbanja.

Nemojte raditi nikakve vježbe koje uključuju istezanje bar 12 nedjelja poslije poroda.

Ne savjetuju se ni vježbe i fizičke aktivnosti koje pretjerano opterećuju zglobove. Tokom trudnoće vaše tijelo je lučilo hormon relaksin koji je značajno omekšao zglobove. Čak i poslije poroda on se zadržava u vašem tijelu bar 8 nedjelja.

Kada prestane krvarenje možete krenuti na plivanje. Plivanje je odlična fizička aktivnost kojom ćete ojačati mišiće i postići lep tonus.

Nakon prve kontrole (6-8 nedjelja poslije poroda), a nakon konsultacije sa doktorom možete početi i sa odabranim vježbama za jačanje stomačnih mišića.

Važno je da se ne preopterećujete, da pratite signale koje vam tijelo šalje i da prekinete vježbanje u bilo kom trenutku, ako osjetite bol.

Poslije carskog reza

Carski rez je velika operacija i za minimalni oporavak će biti potrebno najmanje 6 nedjelja. Ipak, u prvoj nedjelji poslije poroda možete početi sa vježbama za jačanje mišića karlice (Kegelovim vežbama).

Poslije prve kontrole možete početi sa laganim šetnjama i vježbama za stomačne mišiće ako vam je doktor odobrio.

Mišiće stomaka možete vježbati tako što ćete ih sami zatezati svojom voljom i opuštati poslije 10 sekundi. Sve to radite sjedeći u uspravnom položaju zategnutih leđa. Na taj način ćete sigurno, bez previše opterećenja povratiti abdominalni tonus.

Izbjegavajte čučnjeve i trbušnjake i sve druge vježbe koje mogu da vrše pritisak na ožiljak. Nemojte podizati ništa teško.

Šetnja je najbolja aktivnost u ovom periodu, nikako džoging, bilo koja vrsta trčanja ili bilo šta drugo što bi previše opterećivalo zglobove.

Kada krvarenje prestane, možete ići na plivanje, pošto se posavjetujete sa doktorom.

Zahtjevne i ozbiljne vježbe ne bi trebalo da budu vaš izbor bar 3-4 mjeseca poslije carskog reza.

Briga o novorođenoj bebi je veoma naporan i težak posao, bez obzira s koliko ljubavi i uživanja to radili.

Možda nećete imati dovoljno energije da se pokrenete, a nedostajat će vam i vremena.

No, uvijek iskoristite koliko možete. I zapamtite – čak je i 10 minuta vježbanja bolje nego ništa.

Prethodna priča

VAŽNO JE ZNATI: Koliko često treba da se čiste igračke?

Naredna priča

DOJENJE I POST: Je li moguće i kako ga prilagoditi?

Najnovije iz Porod

-->