Drevni Kinezi vjerovali su da je akupunktura način za uravnoteženje duha ili protoka životne snage/energije kroz tijelo. U savremenom dobu vjeruju da akupunktura dobra za stimuliranje živaca, mišića i drugih tkiva. Smatra se da je akupunktura “prirodan” način da se tijelo nosi s bolom.
Neke buduće majke idu na akupunkturu kako bi olakšale simptome trudnoće, poput jutarnje mučnine, glavobolje, bolova u leđima, bolova u kukovima, ublažavanja problema sa spavanjem, depresije i stresa.
Čak i prije trudnoće, neka istraživanja su pokazala da akupunktura može pomoći ženama koje imaju problem s neplodnošću. Studija koja je objavljena u American Journal of Obstetrics & Gynecology, dokazala je da akupunktura zaista može pomoći u većini ovih stanja.
Ako ste u prvom tromjesečju, najbolje je pričekati isprobavanje akupunkture. Akupunktura može uzrokovati kontrakcije i veća je vjerovatnoća da ćete doživjeti pobačaj u prvih 12 sedmica, zbog toga je najbolje da je preskočite u tom vremenskom periodu.
Razgovarajte s ljekarom. Prije nego što potražite akupunkturu kao rješenje, provjerite šta o tome misli vaš ljekar. On će znati više o vašim medicinskim potrebama i mogu vas posavjetovati koliko je to dobro za vas.
Pronađite licenciranog akupunkturistu. Vaš ljekar vam također može pomoći u tome. Prije nego počnete s tretmanom akupunkture obavite kratki intervju s akupunkturistom. Morate znate ima li akupunkturista iskustva u radu s turistima.
Nemojte koristiti akupunkturu za liječenje ozbiljnih zdravstvenih stanja. Ako imate ozbiljniju bolest, morate se posavjetovati s ljekarom o problemu koji imate i ne oslanjati se na akupunkturu.
Ako imate poremećaj krvarenja ili pejsmejker, akupunkturu trebate u potpunosti izbjegavati. Neke nus pojave akupunkture su: bol ili krvarenje od umetanja, osip, alergijska reakcija, modrice, infekcije, vrtoglavica, mučnina i pogoršanje boli.