Skupi pokloni poput bicikala, električnih igračaka i fantazijskih setova imaju najviši odnos cijene po korištenju, dok su knjige pokazale najbolju vrijednost
Idu praznici i vrijeme je kupovine poklona i igračaka za djecu. Jer, njima se najviše raduju.
No, svaki put, bez obzira na navike i radost naše djece, pitamo se koliko ima smisla dati novac igračke, koje, ruku na srce, budu uglavnom interesantne dok se ne pojavi nova.
Istraživanje u Velikoj Britaniji je otkrilo, a nema razloga da ne pomislimo da je slično i kod nas, da roditelji dnevno troše 31 peni na knjige knjige, dok za uređaje poput tableta izdvajaju skoro 5 funti. No, istraživanje također ističe da je iPad jedan od najmanje isplativijih poklona. Skupi pokloni poput bicikala, električnih igračaka i fantazijskih setova imaju najviši odnos cijene po korištenju, dok su knjige pokazale najbolju vrijednost.
Prolazni trend ili investicija
Ispitivanje 1.000 roditelja pokazalo je da skoro tri četvrtine vjeruje da njihova djeca imaju prosječno šest skupih igračaka kojima se više ne igraju, a dvije trećine roditelja zažali zbog kupovine skupih igračaka – 22% to čini redovno. Igračke poput senzornih ili fidget igračaka su na drugom mjestu po vrijednosti, a igračke poput jo-joa ili slajma su one sa kojima se djeca najmanje igraju. A često ih kupuju. U stopu ih prate naučni setovi.
about:blank
Ben Druri, izvršni direktor kompanije Yoto, koja je naručila istraživanje, izjavio je:
– Praznici mogu biti prilično skupi, pa roditelji prirodno vagaju koje će stvari pružiti ‘pravu’ vrednost, a da pritom zabave djecu. Važno je da roditelji razmotre da li je kupovina prolazni trend ili dugoročna investicija.
Kako roditelji biraju igračke za decu
Pri izboru poklona, roditelji prioritizuju specifičan zahtev djeteta, obrazovnu vrijednost i zabavnu vrijednost.
– Postoje različiti načini da izbalansirate vrijednost koju očekujete od poklona za dijete. Stvari poput knjiga i umjetničkog materijala su niskog troška i visokog angažmana, ali možda ne pružaju najveći ‘wow efekat’ – dodaje Druri.
Koji su razlozi za nekorištenje skupih igračaka? Roditelji navode da djeca brzo gube interesovanje, preferiraju druge igračke ili su im igračke koje zahtijevaju baterije postale naporni.
Ipak, neki skuplji predmeti zadržavaju pažnju djece duže, prema podacima OnePoll.com. Kada djeca izgube interesovanje, roditelji su spremni da igračke proslijede prijateljima i porodici, dok trećina čuva igračke u nadi da će mlađa braća ili sestre pokazati više interesovanja.
Ipak, pokazalo se da postoje i skuplje igračke, koje ipak vrijede jer se dijete dugo vremena igra sa njima. Ako se djeca dugo i redovno bave poklonom dok uče, to se može desetostruko isplatiti. A ako može pomoći djetetu da iskoristi svoju maštu, još bolje – oživljavanje knjiga i priča zaista može da hrani kreativnost djeteta i to nema cijenu.