Sjetit će se mnogi roditelji scena iz trgovin, kad se dijete baca jer roditelji odbijaju kupiti omiljeni slatkiš ili igračku. Ponekad se zaista čini da nema rješenja
Ispadi bijesa kod djece znaju zaista biti iritantni i najsmirenijeg roditelja izbaciti iz takta.
Sjetit će se mnogi roditelji scena iz trgovin, kad se dijete baca jer roditelji odbijaju kupiti omiljeni slatkiš ili igračku. Ponekad se zaista čini da nema rješenja.
Temper tantrum je izraz frustracije malog djeteta zbog ograničenja ili bijesa zato što nešto ne može biti kako ono želi. Ako dijete ne može nešto smisliti, izvršiti zadatak ili pronaći riječ kako bi izrazilo svoje osjećaje, frustracija može izazvati navalu emocija, a to rezultira ispadom bijesa.
Međutim, postoje trikovi koji će smiriti svako dijete, barem tako tvrdi Claudia Moreno Beck, Montessori učiteljica s više od 20 godina iskustva u radu s djecom.

– Imala sam stotine djece i uočila sam da se većina roditelja s ispadima bijesa nosi na krivi način, a da toga nisu ni svjesni. Shvatila sam da postoje metode koje vam nitko ne prenosi, a koji mogu pomoći svakom djetetu da se smiri – objasnila je ona i navela tri najbolje metode, kojima se bijes kod djece može savladati. Ili barem pokušati:
1. Budite smireni i regulirajte sebe
– Um vašeg djeteta ogledalo je vaših emocija. Ako reagirate s frustracijom, njihovi ispadi bijesa će biti gori. Vaša smirena prisutnost signalizira sigurnost što im pomaže njima u smirivanju – objasnila je.
Nije lako, ali vrijedi probati. Smireno, po svaku cijenu!
2. Imenujte osjećaj
Učiteljica ističe da je važno gledati na emocije iz druge perspektive i ne fokusirate na smirivanje.
– Umjesto da im kažete: ‘Prestani plakati’, pokušajte potvrditi djetetove osjećaje. Pokušajte ovako: ‘Je li te to uplašilo? To je u redu’ – objasnila je.
Dodaje da se djeca smire kad imaju osjećaj da ih shvatamo.
3. Ponudite izbor
– Kad dijete ima ispad bijesa, osjeća kao da nema izbora pa im pružanje izbora vraća moć. Možete pitati: ‘Bi li želio zagrljaj ili malo prostora?’, ‘Želiš li duboko disati?’ ili ‘Želiš li dati pružim ruku?’. To im pomaže fokusirati se i brže se smiriti – istaknula je.
Međutim, u mnogi roditelji nisu se baš složili s učiteljicom i smatraju da se ispadi bijesa rješavaju strožim metodama. Posebno oni koji su imali sreću da samo na primjerima drugih znaju kako izgledaju javni ispadi bijesa.
Oni savjetuju da je najbolje postaviti granice prije nego se negdje ode i primjenjivati posljedice, ako se granice pređu. – Dosljednost je ključna – savjetuju roditelji.
Drugi imaju također prilično strog savjet:
– Budite roditelj i preuzmite kontrolu. Pogrešan način je maženje bijesa bez posljedica. Kraj priče – ističu.
Prevencija
Većina će se složiti da je prevencija ispada bijesa kod djece ponekad najvažnija i najučinkovitija.
Pokušajte slušati svoju djecu koliko god njihove priče ponekad djeluju banalno i nebitno. Ako ih slušate i cijenite njihova razmišljanja te im ukazujete na ono što je dobro, a što ne, možete prevenirati ispade bijesa tako da shvate da komunikacijom mogu puno više postići nego agresijom.
Ono što je najvažnije i najlakše, ali se toliko često zaboravlja je upravo riječ pohvale i ohrabrenja. Roditelji često reagiraju samo na loša ponašanja kod djece, a kada naprave nešto dobro, pohvala nerijetko izostane jer je to nešto što se podrazumijeva.
Imajte na umu da djeca svoje obrasce ponašanja grade na temelju vaših zato će znati da ne moraju reagirati samo onda kada se nešto loše dogodi već da ohrabrivanjem mogu pomoći i sebi i drugima.