fbpx

DANAS JE SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU: Stvoriti društvo u kojem svako dijete, bez obzira na svoje izazove, ima priliku za uspješan razvoj

Prema najnovijim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC, 2023) u SAD, jedno od 36 djece u dobi od 8 godina se nalazi na spektru autizma

Svjetski dan svjesnosti o autizmu, koji se obilježava 2. aprila, predstavlja priliku za podizanje svijesti o izazovima s kojima se suočavaju djeca s poremećajem iz autističnog spektra i njihove porodice.

Edukacija za sve (EDUS) organizacija s više od 14 godina iskustva u pružanju podrške djeci s autizmom u Bosni i Hercegovini, nastavlja svoju misiju unapređenja svijesti i osiguravanja pristupa kvalitetnom obrazovanju i adekvatnoj podršci. Poseban naglasak stavlja se na ranu detekciju i intervenciju, koje su od presudne važnosti za djecu s razvojnim teškoćama. Na temelju naučnih dokaza, jasno je da je najvažniji korak za postizanje boljih rezultata rani početak podrške i kontinuirana podrška za osobe na spektru i njihove porodice, a za neke je potrebna cjeloživotna podrška 24/7 – ističe dr. Nirvana Pištoljević, izvršna direktorica EDUS-a.

Pištoljević: Za postizanje boljih rezultata, svi moramo raditi zajedno

Ona ističe da se roditelji koji se suočavaju s izazovima, diskriminacijom i neprepoznavanjem potreba svoje djece nalaze u vrlo teškoj situaciji, a ESUD im nastoji pružiti im podršku i raditi sa stručnjacima kako bi zajednički unaprijedili sistem rane detekcije, dijagnoze, intervencije i inkluzije.

Rana detekcija i intervencija

Prema najnovijim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC, 2023) u Sjedinjenim Američkim Državama, jedno od 36 djece u dobi od 8 godina se nalazi na spektru autizma (PSA).

EDUS već dugi niz godina implementira naučno zasnovane metode rane detekcije i intervencije, funkcionalne edukacije roditelja, te pruža podršku velikom broju djece u inkluziji.

Dr. Pištoljević naglašava da rana intervencija može značajno poboljšati razvoj djece s autizmom, omogućujući im uspješniju inkluziju u obrazovni sistem i društvo uopće. Iako su dokazi o učinkovitosti ove prakse jasni, situacija u Bosni i Hercegovini ostaje izazovna.

Država ne osigurava dovoljno resursa za ranu detekciju i intervenciju, a inkluzija djece s autizmom u obrazovni sistem i dalje je otežana. Za postizanje boljih rezultata, svi moramo raditi zajedno kako bismo osigurali bolji pristup ranim programima i poboljšali inkluziju u obrazovnim ustanovama – navodi dr. Pištoljević.

Iako su roditelji prijavljivali razvojne nedostatke kod svoje djece, obično oko 17. mjeseca života, bilo je potrebno u prosjeku više od 6 posjeta po djetetu tokom 18 mjeseci da bi se postavila dijagnoza bilo kojeg razvojnog poremećaja.

Samo 8 djece (6,3%) dobilo je dijagnozu autizma, ali kada smo ponovo ispitali 110 od 126 djece, 71% je identificirano s teškim oblikom autizma.

Brojni izazovi

U 15. godini svog postojanja, organizacija EDUS je, unatoč financijskim izazovima, nastavila pružati kvalitetnu uslugu djeci s razvojnim kašnjenjima i poremećajima. Kroz ključne programe poput rane detekcije i intervencije, programa podrške tranziciji u predškolske institucije, M.A.M.A.S, edukacije roditelja i ljetne škole, organizacija je pomogla hiljadama porodica iz BiH i regije. Tokom prošle godine, više od 200 djece imalo je koristi od naučno potvrđenih intervencija.

Usprkos ograničenim resursima, EDUS je proširio svoje usluge i aktivno sarađivao s vladinim i nevladinim organizacijama na razvoju novih inicijativa za rani razvoj djece. Ove godine, EDUS je dodatno intenzivirao napore za privlačenje korporativnih i filantropskih partnera, kako bi osigurao sredstva potrebna za daljnji razvoj i širenje svojih programa.

Također, organizacija je nastavila održavati snažne partnerske veze s relevantnim ministarstvima zdravlja i obrazovanja širom Bosne i Hercegovine, kako bi se adresirali ključni problemi u razvoju djece.

EDUS se fokusira ne samo na djecu, već i na njihove roditelje, koji se suočavaju s brojnim izazovima, uključujući stigmatizaciju i diskriminaciju. Organizacija nastoji pružiti podršku roditeljima kroz edukaciju i obuke, kako bi im pomogla bolje razumjeti potrebe svoje djece i stvoriti stimulirajuće okruženje za njihov razvoj.

Roditelji često dijele s nama izazove s kojima se suočavaju, uključujući diskriminaciju, što nam pokazuje koliko je važno pružiti snažnu zajedničku podršku. Zajedno možemo raditi na promjeni društvene percepcije i stvoriti društvo u kojem svako dijete, bez obzira na svoje izazove, ima priliku za uspješan razvoj – ističe dr. Pištoljević.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu poziva nas da prepoznamo važnost stvaranja inkluzivnog okruženja za djecu i mlade na spektru autizma. EDUS vjeruje da društvo mora raditi na tome da se osiguraju bolji uvjeti za ranu detekciju, intervenciju, te kvalitetnu inkluziju djece sa poteškoćama u razvoju u obrazovni sistem.

Obilježavanjem ovog dana, EDUS poziva sve da se uključe u stvaranje društva koje uključuje svu djecu i pruža im jednake šanse za razvoj. Samo zaje

Prethodna priča

NAUČNICI IZRAČUNALI: Koliko vremena je potrebno novim mamama da se priviknu na majčinstvo

Naredna priča

ZA DJECU I RODITELJE: Srednjevjekovne igre bez granica

Najnovije iz VIJESTI

-->