Budite iskreni, mi čak osuđujemo one koji postanu roditelji u uslovima koje naša kultura smatra „neidealnim”
Nova vremena donose nova pravila, ali i nade, pretpostavke pa i zablude.
Jedna od najčešćih je ona da sredina, društvo, okolina daje snažnu podršku ženama i majkama. Uvijek i u svakom trenutku. A zapravo, kad bolje razmislimo, žene su iznevjerene i nerijetko ostavljene same da se bore.
Jedna mama priča o situaciji koju je doživio njen muž kad je kolegi rekao da čekaju drugo dijete. Umjesto čestitki od kolege je dobio pitanje: „Šta vam je to trebalo?”
Da, ova je reakcija nekulturna, ali je realna slika današnjeg društva prema roditeljstvu. Jer, negdje je neko smislio da je danas roditeljstvo privilegija više klase, pa čak ni tada kao da nismo sigurni da je ono zaista bilo željeno, a ne posljedica slučajnog događaja ili proste potrebe za reprodukcijom.
Mnogi parovi zapravo se ni ne osvrću na nepristojne komentare. Ali, oni zapravo pokazuje kako se savremeni svijet odnosi prema majkama.
Današnja društva promoviraju zablude o roditeljstvu, koje nas obeshrabruju i čine cijelu priču nemogućom, reći će vam puno roditelja, mama pogotovo.
Budite iskreni, mi čak osuđujemo one koji postanu roditelji u uslovima koje naša kultura smatra „neidealnim”.
Stvarno je vrijeme da se oslobodimo zabluda koje počivaju na strahu.
Vrijeme je i da parovima ili ženama koji nisu očekivali bebu, a saznaju da će je dobiti, prestanemo plasirati neistine o tzv. „mogućnostima“ koje su im na raspolaganju.
Evo najčešćih zabluda o majčinstvu, koja su danas skoro postala i istine. Ako povjerujete na prvu i ne analizirate previše.
Prva zabluda: Treba biti „spreman” za bebu
Dosta se govori o tome da nismo „spremni“ za djecu, ali nije jasno šta to zaista znači biti „spreman“. Većina roditelja zna da ne postoji način da se spremiš za to. Djeca se dese kao neka eksplozija, i to eksplozija koja je zadivljujuća, koja mijenja život, koja iscrpljuje, i od koje nema ničeg boljeg na cijelom svijetu.
Naravno da postoje više ili manje idealne okolnosti za podizanje djece, ali za roditeljstvo se najbolje spremiš tako što jednostavno dobiješ djecu.
Zbog zablude o „nespremnosti”, roditelji koji neočekivano saznaju da će dobiti bebu osjećaju se kao da su uradili nešto loše. Ne, niste uradili ništa loše. Djeca su blagoslov bez obzira na sve.
Druga zabluda: Treba solidno zarađivati
Istina je da novaca nikad nije dosta. Ali, zanimljivo bi bilo uporediti primanja koji su različitim ljudima „potrebni” da zasnuju porodicu. Nekima je zapravo upravo ova teza izgovor zašto ne žele djecu. I to je prosto smiješno.
Kad sve saberete, potrošite, oduzmete, mnogi od roditelja mogli bi reći da jedva razvuku primanja od jednog do drugog mjeseca. Ali, budimo iskreni, ima i onih koji mnogo manje zarađuju od nas, ali njihovoj djeci također ništa ne nedostaje.
To naravno ne znači da djeca ne koštaju ili da se s bilo kojim kućnim budžetom može biti jedna od onih „savršenih” majki koje kače slike na Instagram?
Da li to znači da ne treba da snosimo finansijsku odgovornost za svoje dete? Nipošto.
To međutim znači da postoje sredstva koja su dostupna ženama iz svih staleža. Dakle, ako želiš da zasnuješ porodicu ili neočekivano zatrudniš, nemoj da se brineš – ti to možeš! Ne dozvoli da te bilo ko ubjeđuje u suprotno.
Treća zabluda: Treba da imate svoj stan
I ovo je jedan od čestih izgovora. Naravno, bilo bi lijepo kada bi svi mogli da markerom po zidu prate rast djece iz godine u godinu, kao što su naši roditelji radili. Ali, to zaista nije nešto bez čega ne možemo da živimo.
Tokom prve godine roditeljstva, mnogi parovi ne žive u vlastitim kvadratima, snalaze se, idu u postanare, neki žive čak i sa roditeljima. Znamo, to nije lako, čak ni poželjno, ali može biti i praktično, korisno, pa čak i poželjno.
Zašto je važno živjeti u stotinama kvadrata. Mnogi roditelji sjete se s nostalgijom malih stanova, u kojima su započinjali život s bebom.
Četvrta zabluda: Za djecu je potrebna gomila stvari
Kao i kod svega ostalog u našem društvu, majčinstvo smo pretvorili u pitanje identiteta.
Zašto bi bebi trebala hrpa odjeće, opreme, dječije sobe kao iz kataloga?
Neke mame plaše se da neće imati najbolje za svoju bebu, najmodernije, najskuplje. To je, budimo realni, samo još jedan primjer elitističkog pristupa majčinstvu. Pomislimo samo na druge i drugačije kulture i sve će biti mnogo lakše.
Evo opet podsjećanja da je lijepo da beba ima sve najbolje, sve novo. Ali to nije neophodno. Odjeća se može (i treba) naslijeđivati, omiljene dječije igračke uglavnom su plastične posude ili obične kartonske kutije, kolica ne moraju biti najskuplja i najnovija, krevetić također može biti od starije sestre ili brata ili prijateljicine bebe.
Sreća ne zavisi od cijene, brenda, količine stvari. Zdravlje naročito.
Peta zabluda: Nije poželjno biti mlada majka
To je jedna od najvećih laži u našem društvu. Ako mlade žene požele da budu majke, govorimo da tako troše svoju mladost i gube karijeru, te da je bolje da odlože zasnivanje porodice što duže mogu.
Ima i onih koje “bježe” od trudnoće jer su upravo dostigle idealnu težinu i uložile sate u teretani.
Da, tačno je da trudnoća mijenja tijelo – ali ne tako da poslije nje postajemo manje lijepe i privlačne.
Naposljetku, ono što nam današnja kultura ne govori jeste da je mnogo lakše roditi djecu u mlađoj dobi. Mlađe mame lakše se vraćaju u formu, imaju više energije i manji rizik od komplikacija u trudnoći.
Tužno je što u našoj kulturi pojam uspjeha u životu često ne podrazumijeva majčinstvo.
Zato moramo preispitivati zablude, ukazivati na načine na koje nas savremena kultura iznevjerava i pružiti podršku roditeljima svuda i u svakom trenutku.