fbpx
///

VAŽNO JE ZNATI PRAVILA: Kada djetetu kupiti prvi mobitel?

Da, mobitel je sredstvo povezivanja i dopušta vama i vašem djetetu da ostanete povezani čak i kad ste razdvojeni. No, mobitel je i simbol odvajanja, podsjetnik da vaše dijete sad provodi dosta vremena udaljeno od vas – i drugih odraslih osoba koje ga mogu nadzirati

Kada djetetu kupiti prvi mobitel, sigurno ste pitali iskusnije roditelje ili su oni s manje iskustva pitali vas.

Nema univerzalnog odgovora. Niti istog za svakog roditelja i dijete. Iste su samo dileme, nesigurnosti, puno argumenata za i onih protiv.

Zato će vam svaki stručnjak reći da je kupovina prvog mobitela individualna odluka. No, ipak evo nekoliko najvažnijih pitanja i odgovora da makar otkloni poneku dilemu.

Razumije li dijete rizike?

Prvo i osnovno, zašto bi djetetu trebali kupiti mobitel – zato što mu stvarno treba, zato što ga želi ili samo zato što ga imaju sva druga djeca.

Drugo i ništa manje važno – da li i koliko moje dijete razumije rizike koje sa sobom nosi internet kojem može pristupiti putem mobitela? Dužnost je roditelja biti upoznat s rizicima tehnologije kako bi mogao zaštititi dijete od neprimjerenih sadržaja. Važno je graditi odnos povjerenja kako bi s djetetom mogli otvoreno razgovarati o tome kako provodi svoje vrijeme na mobitelu.

Koliko sam ja kao roditelj upoznat s mogućnostima mobitela u smislu sigurnosnih postavki? Znam li kako urediti postavke na mobitelu tako da, primjerice, ograničim vrijeme njegovog korištenja?

Graditi povjerenje

Dijete može dobiti mobitel kada krene u školu kako bi se javilo svojim roditeljima ako je potrebno. No, ako vi insistirate da dijete ima mobitel uz sebe da ga možete zvati, razmislite kako možete poraditi na izgradnji povjerenja s djetetom i na potrebi za kontrolom.

Istraživanja pokazuju da će gotovo svako dijete, kojemu je dopušteno držati mobitel u sobi, noću odgovoriti na kasnonoćnu poruku i da je većina djece u barem nekoliko navrata kasne noćne sate provela u slanju poruka ili skrolajući. Samo 11% roditelja nagađa da su njihovi tinejdžeri barem jednom poslali, primili ili proslijedili poruku seksualnog sadržaja, dok 41% tinejdžera priznaje da je to učinilo.

Stoga je prirodno biti zabrinut jednom kad vaše dijete postane spremno za svoj prvi mobitel. Potrebna je znatna količina samokontrole za preuzimanje odgovornosti koju donosi posjedovanje mobitela – i većina djece za to nije spremna prije viših razreda osnovne škole, ako i tada.

(Ne)utemeljeni strah

Roditelji često imaju nejasan osjećaj straha. Da, mobitel je sredstvo povezivanja i dopušta vama i vašem djetetu da ostanete povezani čak i kad ste razdvojeni. No, mobitel je i simbol odvajanja, podsjetnik da vaše dijete sad provodi dosta vremena udaljeno od vas – i drugih odraslih osoba koje ga mogu nadzirati – da mobitel postaje potreban. Još gore, on nagoviještava opasnosti koje vrebaju u vanjskom svijetu, koje u svako vrijeme prijete iskočiti  i ugroziti dijete, a vas nema da ih zaustavite.

Vjerojatno ste čuli horor – priče ostalih roditelja o njihovoj djeci: Prekidaju učenje skrolajući po ekranu, skidaju neprimjerene aplikacije, provode više vremena s mobitelom nego u bilo kojoj drugoj aktivnosti, loše spavaju, dobivaju zahtjeve da pošalju svoju seksi, polugolu fotografiju ili primaju takve fotografije od drugih…

Nije riječ o tome da su današnja djeca uzrok tog problema. Zapravo, kladim se da je moja generacija bila neodgovornija od moje djece i njihovih prijatelja kad je riječ o vožnji, konzumaciji alkohola, seksualnosti i uporabi droga. Ne, problem je u tome da su mobiteli sredstva povezivanja i da predtinejdžere i tinejdžere pokreće želja za povezivanjem. Kao kad su mene roditelji kaznili zabranom izlazaka jer sam satima bila na telefonu dok su oni pokušavali nazvati doma, razvoj tinejdžerskog mozga čini ih sklonima samoživom i kratkovidnom ponašanju.

Srećom, komunikacija i nadzor mogu dramatično smanjiti rizike.

Ne dajte djetetu mobitel prerano

Ako je vaše dijete s odraslom osobom od povjerenja, ne treba mu mobitel. Kad djeca počnu sama ići do škole ili kad su inače bez nadzora, onda trebaju mobitel zbog sigurnosnih razloga. Što je dijete mlađe kada dobije mobitel, više od njega tražite, jer mu ga je tim teže koristiti  na odgovoran način. Možete li mu primjerice vjerovati da će poštovati vaša pravila o tome koje aplikacije smije skinuti.

Prije toga prvog mobitela, dogovorite pravila

Većina roditelja misli da je sklapanje ugovora sa svojim djetetom nepotrebno, ali zašto ne probati napraviti pisani sporazum, što je odličan način da vaše dijete zakorači u novu odgovornost, a da ne pretjerujete u roditeljskom nadzoru. Kad je taj prvi mobitel popraćen pisanim pravilima i odgovornostima u obliku potpisana sporazuma, mladi ljudi uče kako ga koristiti na odgovoran način. Tražite li mišljenje svoje djece o pravilima koja bi trebalo usvojiti, i pregovarate sve dok ne budete zadovoljni, oni će uz njih i stajati. Za početak pogledajte pravila na kraju ovog članka.

Skele

Znate ono kad se gradi zgrada pa oko nje stoji okvir? Jednom kad je zgrada dovršena, skele postaju nepotrebne. Vaš je posao pružati potporu svom djetetu – kao skele na gradilištu – dok ono svladava svaku pojedinu vještinu. Zato nemojte samo kupiti mobitel, održati predavanje i nadati se najboljem. Umjesto toga, gledajte to kao na cjelogodišnji projekt. Na početku planirajte svaku večer porazgovarati s djetetom o njegovoj upotrebi mobitela tog dana. Prođite s njim kroz to kakvi su pozivi i poruke stizali, koje aplikacije koristi. Je li primanje tih poziva i poruka promijenilo išta u njegovu životu? Je li bilo ikakvih izazova u njegovu razmatranju odgovora? Čak i kad djeca budu već neko vrijeme imala mobitele, preporučujemo da roditelji zadrže pravo na blic-provjere njihovih poruka i poziva bez prethodna upozorenja. Brisane poruke trebaju se provjeravati na mjesečnom računu. To navikava djecu na odgovorno ponašanje jer se njihovo korištenje mobitela više ne čini tako „nevidljivim“.

Govorite i slušajte

Za večerom komentirajte priče u vijestima koje se tiču mobitela – od slanja seksualnih poruka, preko opasnih aplikacija do smrti za upravljačem. Postavljajte pitanja o tome što dijete misli i više slušajte. Možda  primjerice saznate kako vaše dijete misli da je slanje vlastitih golih fotografija putem Snapchata u redu jer će se poruka sama uništiti. No, shvaća li vaše dijete da primatelj može slikati ekran i da sad navodno postoje načini da se zaobiđe automatsko slanje obavijesti pošiljatelju da je slika kopirana? I zna li vaše dijete da je posjedovanje fotografije maloljetne osobe na mobitelu nezakonito?

Poznajte svoje dijete

Istraživanja pokazuju da djeca koja imaju problema s bilo kakvom tehnologijom vjerojatno imaju probleme koji su širi od nje same, i da će se ti problemi očitovati i u ostatku njihova života. Dakle, ako je vaše dijete većinom odgovorno, obzirno i sretno, on ili ona su vjerojatno odgovorni i u korištenju tehnologije.

Prethodna priča

DILEME: Što kad se dijete želi ispisati s izvannastavne aktivnosti?

Naredna priča

FBIH: Registrirano 7.456 slučajeva morbila

Najnovije iz Mediji i tehnologija

-->