Topli dani ljeta sa sobom donose pregršt pozitivnih stvari. Više sunčanih perioda i boravak na otvorenom svakome godi, pogotovo ukoliko imate priliku da vrijeme sa članovima porodice provedete u prirodi. No, boravak na otvorenom može dovesti i do neugodnosti kao što su ubodi insekata poput pčele ili ose.
To je prava noćna mora za roditelje, posebno ukoliko su njihova djeca sklona alergijskim reakcijama. Stručnjaci ističu da posebno oprezni moramo biti kada je riječ o ubodima u području glave ili vrata jer svako oticanje na ovim dijelovima tijela može dovesti do oticanja disajnih puteva, otežanog disanja i gušenja. Ukoliko do ovoga dođe, trebate hitno potražiti medicinsku pomoć.
Simptomi ozbiljne alergijske reakcije na ubod:
- Osip na mnogim dijelovima tijela.
- Kratko/ograničeno disanje.
- Otečen jezik, ruke ili lice.
- Slabost i nesvjestica.
No, ukoliko je reakcija Vašeg mališana dosta blaža, pomoć mu možete pružiti i sami.
Evo kako:
- Ukoliko nakon uboda ostala žaoka, potrebno je što prije je ukloniti. Potražite malu crnu tačku u središtu nateklog, crvenog područja. Nakon što uklonite žaoku, isperite područje sapunom i vodom.
- U slučaju slabe reakcije dovoljno je staviti hladnu oblogu na mjesto ujeda, te eventualno namazati kremu za alargiju. Ako se otok naglo povećava, preporučuje se posjeta ljekaru.
- Na ubod možete staviti i pastu od sode bikarbone i vode kako bi se umirilo to područje.
- Alergijske reakcije često imaju i odgođenu, kasnu reakciju (nakon osam i više sati, a nekada čak i nakon dva dana). Zato treba biti oprezan i pratiti moguću pojavu simptoma.
Prevencija ujeda:
- Nemojte koristiti mirisne sapune i druge preparate za tijelo jer će miris privući pčele i druge insekte.
- Obavezno je da djeca tokom igre vani nose obuću.
- Trebate biti posebno oprezni ukoliko se dijete igra pored cvijeća jer ono privlači pčele.
- Tokom boravka u prirodi dijete obucite u svijetlu odjeću.
(tportal.hr, Kidsinfo.ba)