Spremite stvari i uputite se u avanturu. Uz bogatu zalihu hrane, jaknu za kišu i fotoaparat idealno idu flasteri, sprej za rane i zavoji. Bilo da se radi o kraćoj šetnji ili avanturističkom planinarenju, pojedine stvari ne smiju nedostajati u kutiji prve pomoći, posebno ukoliko s vama idu i djeca.
Neophodno u kutiji prve pomoći
Najčešće je potreban samo jedan trenutak neopreznosti, na primjer dok je pogled odlutao na zeca u prolazu, da bi se dogodilo ono neočekivano: Uganuti gležanj ili povrijeđeni lakat koje je potrebno liječiti. Dok je za kraće izlete potrebna samo osnovna oprema, za duže staze potrebno je mnogo više stvari. Što više dodataka u vašoj kutiji prve pomoći, to bolje.
Vodootporni flasteri u različitim veličinama i zavoji neophodni su dio svake kutije prve pomoći. Kod tura koje traju nekoliko dana korisno je spakovati i dodatne zavoje, sprej za dezinfekciju rana, spasilački prekrivač i trouglasti šal.
Još korisnih saputnika…
Koliko god je lijepo korak po korak približavati se vrhu planine, teško postaje sa žuljevima na nogama. Flasteri protiv žuljeva pružaju brzo olakšanje, a mogu naći svoje mjesto i u najmanjoj torbici. Vlažne maramice su praktične kako bi se uklonile nečistoće (ili ostatak ručka) s lica i kože. Ipak, za otvorene rane vlažne maramice nisu pogodne.
Kako se otvorena rana ne bi zaprljala, od pomoći su pamučne rukavice. A kao takve savršene su i da tokom šetnje pokupite usputni otpad.
Za brzi povratak energije između obroka pogodan je grožđani šećer ili energetske pločice. Na taj način održava se koncentracija. A uz dobru koncentraciju, kutije prve pomoći mogu ostati u torbama.
(dm-drogeriemarkt.ba, Kidsinfo.ba)