fbpx
////

TAJNA JAPANSKOG USPJEHA: Poštovanje, pa znanje, zajednički rad i ručak s nastavnicima

U Japanu djeca nemaju ozbiljnije provjere znanja prije nego što napune 10 godina. Oni vjeruju da prve tri godine škole učenici treba da uče manire i da razvijaju ličnost

Kažu da treba učiti od Japanaca, inteligentnog naroda, čiji obrazovni sistem i uopće odnos prema školi zauzima posebno mjesto u svijetu.

Japanci su poznati i po tome što djecu od malih novu uče pravim vrijednostima.

Samokontrola i empatija

U Japanu djeca nemaju ozbiljnije provjere znanja prije nego što napune 10 godina. Oni vjeruju da prve tri godine škole učenici treba da uče manire i da razvijaju ličnost.

Djeca se uče da poštuju druge ljude i da budu nježni prema životinjama i prirodi. Njih takođe uče i da budu velikodušni i solidarni, a razvijaju im i osobine poput samokontrole i empatije.

Školska godina počinje u aprilu

I dok brojne škole u svijetu počinju sa radom u septembru ili oktobru, u Japanu one počinju u aprilu.

Njima je nastava podeljena u tri semestra – od 1. aprila do 20. jula, zatim od 1. septembra do 26. decembra, a potom od 7. januara do 25. marta.

Cijeniti svoj rad i tuđi trud

U japanskim školama učenici sami čiste učionice, kafeterije, pa čak i toalete – pravilo koje je na ovim prostorima gotovo nezamislovo.

Oni su podeljeni u male grupe i njihova zaduženja se rotiraju tokom godine.

Vjeruje se da će se djeca kroz takav obrazovni sistem naučiti timskom radu, ali i da im to pomaže da više cijene i svoj i tuđi rad.

Ručak u učionicama

Njima je svakodnevno na meniju zdrava hrana, isključivo od prirodnih sastojaka, a jede se u učionicama. Oni jedu zajedno sa učiteljima, čime učvršćuju vezu sa njima.

Vannastavne aktivnosti su popularne

Većina dece nakon škole pohađa i razne kurseve kako bi se upisali na što bolje fakultete ili srednje škole. Osim što provode po osam sati u školi, na vannastavne aktivnosti potroše još četiri sata, piše Zelena učionica.

Povijest je važna

Osim što uče tradicionalne predmete, Japanci često otkrivaju čari poezije svojoj djeci, dok je i njihovo pismo veoma zastupljeno u školama. Tako se uče da čuvaju svoju kulturu i poštuju tuđu.

Svi nose uniforme

Gotovo sve osnovne i srednje škole u Japanu imaju obaveznu odeću koju učenici nose. Vjeruju da na taj način otklanjaju društvene barijere. U školi su svi isti.

Bježanje sa časova nije popularno

U Japanu gotovo niko ne izostaje iz škole, pa je tako procenat dolaska na časove nevjerovatnih 99,99 odsto. Više od 91 odsto ispitanika u Japanu je izjavilo da nikada nisu bježali sa časova.

Jedan test otkriva budućnost

Na kraju srednje škole svi đaci polažu test kako bi se lakše odlučili za izbor fakulteta. Oni izaberu na koji fakultet žele da idu, a ako test kaže da baš i nisu za tu profesiju, onda obično odustaju od nje. Međutim, čak 76 odsto studenata upiše fakultet koji želi.

Prethodna priča

ODGOVOR VEĆ ZNATE: Gdje su te idealne majke?

Najnovije iz Društvene mreže

-->