fbpx
/

TIKTOK U BORBI ZA OPSTANAK: Od zabave za mlade do globalnih zabrana i borbe za opstanak

TikTok se nalazi na udaru zbog mogućeg političkog utjecaja i prijetnji nacionalnoj sigurnosti, a njegova budućnost ostaje nesigurna

TikTok je počeo kao aplikacija koja je pružala zabavu i kreativnu platformu za tinejdžere, postajući globalni fenomen gotovo preko noći. U 2017. godini, kineska kompanija ByteDance kupila je Musical.ly i spojila ga s TikTokom, što je omogućilo platformi da brzo osvoji tržište, prvenstveno među mladima.

Algoritam aplikacije, koji favorizuje kratke video klipove, stvorio je savršene uslove za viralni sadržaj, a mnoge pjesme, poput “Old Town Road” rapera Lil Nas X-a, postale su globalni hitovi zahvaljujući TikTok-u, piše Euronews.

Zabrinutost, pa politički pritisak

Međutim, uspjeh TikToka nije prošao neopaženo. Kako je aplikacija rasla, počele su se pojavljivati zabrinutosti o sigurnosti podataka i mogućim političkim utjecajima.

Kao aplikacija u vlasništvu kineske kompanije, TikTok je privukao pažnju američkih vlasti koje su se zabrinule da kineska vlada može imati pristup podacima korisnika, naročito onih u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova zabrinutost dovela je do političkog pritiska, a mnoge zemlje su počele poduzimati mjere kako bi zaštitile svoje građane od potencijalnih prijetnji.

U Sjedinjenim Državama, u 2020. godini, tadašnji predsjednik Donald Trump započeo je pokušaje zabrane TikToka, a aplikacija je bila pod stalnim prijetnjama da će biti zabranjena ako ne bude prodana američkom vlasniku.

Iako su pokušaji prodaje propali, TikTok je nastavio rasti, postajući najpreuzimanija aplikacija na svijetu.

Međutim, zabrinutosti nisu nestale, a izvještaji su ukazivali na to da bi kineski zaposleni u ByteDanceu mogli imati pristup osjetljivim podacima korisnika. Ove prijetnje nisu prošle neopaženo, a mnoge zemlje su krenule sličnim koracima kao Sjedinjene Države.

Sjedinjene Države su nastavile s zakonodavnim mjerama, a TikTok je bio pod stalnim pritiskom da dokaže da nije instrument kineske vlade.

Predsjednik Joe Biden odgodio je Trumpove planove za zabranu aplikacije, ali zabrinutost zbog sigurnosti nije nestala. Konačno, u januaru 2025. godine, američki Vrhovni sud donio je presudu da će TikTok biti zabranjen u Sjedinjenim Državama, ako ga ne kupi američka kompanija.

Ovo je bila najdrastičnija mjera koja bi označila kraj TikTokove prisutnosti u Americi u trenutnoj formi.

SAD nisu jedine

Međutim, Sjedinjene Države nisu bile jedine koje su poduzele mjere protiv TikToka. Mnoge druge zemlje, iz raznih razloga, odlučile su da ograniče ili zabrane aplikaciju.

U 2023. godini, nekoliko zemalja, uključujući Australiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgiju, Dansku, i Francusku, zabranile su TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti o cyber sigurnosti, zaštiti podataka i mogućem špijuniranju.

Francuska, na primjer, nije zabranila aplikaciju općenito, ali je ograničila upotrebu na uređajima vladinih službenika zbog zabrinutosti o sigurnosti podataka.

Zemlje poput Kanade, Novog Zelanda, i Nizozemske također su poduzele mjere, slične onima u Sjedinjenim Državama, koje se odnose na zabranu TikToka na vladinim telefonima.

Mnoge europske zemlje, uključujući Estoniju i Belgiju, pozivale su na strože mjere, s naglaskom na sigurnost i privatnost svojih građana.

Međutim, iako su ove zabrane bile motivirane različitim faktorima, najčešće su bile povezane s brigama o mogućem pristupu podacima od strane kineske vlade.

U nekim slučajevima, zabrane su bile usmjerene na specifične političke i društvene prijetnje, kao što je bio slučaj u Albaniji, koja je 2024. godine zabranila TikTok zbog nasilja među mladima, a ne zbog sigurnosnih prijetnji iz Kine. Slično, Indija je zabranila TikTok 2020. godine zbog sukoba s Kinom i zabrinutosti o privatnosti podataka, dok je Pakistan, Afganistan i nekoliko drugih zemalja povremeno zabranjivao TikTok zbog etičkih i moralnih razloga.

Globalni izazov

TikTokova priča je evolucija od zabave za mlade do političkog i sigurnosnog fenomena koji se sada suočava s globalnim izazovima.

Dok su u početku zabrinutosti bile vezane samo za zabavu i privatnost, danas se TikTok nalazi na udaru zbog mogućeg političkog utjecaja i prijetnji nacionalnoj sigurnosti, a njegova budućnost ostaje nesigurna, s pitanjima o tome hoće li se prilagoditi novim zakonima i zahtjevima ili će biti prisiljen povući se sa svjetske scene.

Prethodna priča

ČESTITAMO: Banjalučke četvorke proslavile prvi rođendan

Naredna priča

JEDNOSTAVNIJE JE BOLJE: Kako napraviti rođendansku zabavu iz 80-ih

Najnovije iz Mediji i tehnologija

-->