fbpx
////

DEFINITIVNO DA: Trebaju li bebe podrignuti nakon hranjenja?

Ako dijete ne podrigne nakon hranjenja, želudac koji je pun zraka podigne dijafragmu i cirkulacija je otežana, dijete brže diše

U najnovije vrijeme među mamama, posebno u grupama na društvenim mrežama, između svakojakih informacija i mišljenja šire se i ona da bebe nakon obroka nije nužno staviti podrignuti, niti to određeni dio mama čini.

Vrlo je važno dijete staviti podrignuti nakon hranjenja jer će u protivnom imati više grčića. Ako dijete ne podrigne, želudac koji je pun zraka podigne dijafragmu, cirkulacija je otežana, dijete će ubrzanije disati i biti će mu sve gore i gore. Na koji način će dijete podrignuti nakon hranjenja ovisi od djeteta do djeteta. Možete ga staviti preko vašeg ramena ili preko koljena. Treba vidjeti što djetetu više odgovara i naći način koji je za njega najbolji – preporučuju neonatolozi.

Gutanje zraka izaziva bolove

Da dijete nakon dojenja ili bočice treba staviti obavezno podrignuti smatraju i stručnjaci koji s bebicama provode Bowen tretmane za otklanjanje grčeva i kolika, ali i Baby handling koji, pored svih postupanja s djetetom u svakodnevnim aktivnostima, detaljno uči i na koji način dijete staviti podrignuti.

Kolike nastaju nepravilnim hranjenjem, tzv. halapljivim hranjenjem. Dijete se tada naguta zraka koji napuhne trbuščić i izaziva bolove. Zato je vrlo važno dijete staviti podrignuti. I grčevi – koji nastaju zbog nezrelost crijeva i parasimpatičkog sustava te adaptacije na prehranu, kao i kolike – veoma su bolni i javljaju se nakon ishrane – navode.

Više položaja

Stručnjaci navode kako postoji više položaja kojima dijete može podrignuti nakon hranjenja, pa tako i na našem ramenu, preko naših koljena i u ‘sjedećem položaju’.

Pritom je važno kako namjestiti dijete i kojim pokretima potaknuti aktivnost podrigivanja te pomoći djetetu da se oslobodi zraka.

U svakom slučaju, pitajte pedijatra. Znat će da vam pokaže i savjetuje koji je položaj najbolji za vašu bebu.

Prethodna priča

NAUKA POTVRDILA: Trudnoća mijenja mozak

Najnovije iz BEBE

-->