Dječiji organizmi, dok rastu, susreću se sa svakodnevnim izazovima, poput virusa, bakterija, alergija, zatim boravak u zatvorenom i kolektivima koji čini ih posebno osjetljivim na respiratorne infekcije. Prosječno se javljaju od četiri do sedam puta godišnje, a u kolektivima – vrtićima i školama čak i do 10 puta godišnje.
Dobro je znati da većina infekcija respiratornog sistema su blagog kliničkog oblika, njih više od 90% uzrokovano je virusom i nije potrebna nikakva antibiotska terapija. Stoga je, uz unos tečnosti i mirovanje, higijena nosa fiziološkim rastvorom za čišćenje nosa, po mogućnosti u vidu spreja, dovoljna.
Prohodnost nosa izrazito je važna kod novorođenčadi i dojenčadi jer bebe ne znaju disati na usta, zboga čega postaju nervozni, razdražljivi, slabije jedu i ne mogu mirno spavati.
Kako pomoći djetetu sa začepljenim nosićem u domaćim uslovima?
Kako bismo djetetu sa začepljenim nosićem pomogli, važno je posegnuti za prirodnim i
sigurnim rješenjima. Evo nekoliko savjeta:
- Prije svega djecu trebamo udaljiti od duhanskog dima, polena, kućne prašine i
grinja, dlaka kućnih ljubimaca i slično. - Dobro je ovlažiti prostor u kome beba ili dijete boravi, kako danju tako i noću dok
spava. Ovo možemo postići pomoću ovlaživača zraka ili jednostavno stavljanjem
posuda sa vodom na radijatore i peći. - Prije spavanja možemo dijete okupati slanom kupkom ili da dijete jednostavno
provede nekoliko minuta u dobro ugrijanom, uparenom kupatilu. Ovaj pristup
pomaže da se višak sluzi samo pročisti iz nosića. - Što se noćnog spavanja tiče, jedan od učinkovitih pristupa je da malo podignemo
uzglavlje. Kod beba bi se sam dušek trebao nageti tako da strana na kojoj je
bebina glavica bude malo viša, dok kod starije djece možemo korisiti dodatne
jastuke. - Hidratacija je vrlo važna. Kada se ne osjećaju dobro, očekivano je da gube i želju
za hranom. Pobrinimo se da bar unose dovoljno tečnosti. - Uklonimo višak sluzi iz nosića. Kod beba i djece koja ne znaju kako duvati nos,
jednostavno i bezbjedno rješenje su nosne pumpice i aspiratori, sa kojima se
putem “usisivanja” izvlači sluz iz nosića. Ovaj postupak je preproručljivo obaviti
prije obroka i prije spavanja. Najbolje je najprije omekšati sluz uz pomoć spreja
na bazi fiziološkog rastvora ili morske vode koji se ubrizgava u nosić, zatim
sačekati nekoliko sekundi i onda izvlačiti sluz. - Redovna higijena nosića uz pomoć fiziološkog rastvora ili morske vode. Kod
beba i male djece se preporučuje i svakodnevna toaleta nosa, tako što ćemo
jednom dnevno (na primjer nakon kupanja) pročistiti nosić uz pomoć fiziološkog
rastvora ili morske vode.
Kako pravilno održavati higijenu nosa?
Jedno od preporučenih sredstava za redovnu higijenu nosa je upravo sprej na bazi morske vode. Morska voda je bogata mineralima i mikroelementima koji pomažu u očuvanju zdravlja nosne sluzokože. Ovi sprejevi pružaju blagu i efikasnu hidrataciju, čiste nosne prolaze od suvišne sluzi te olakšavaju disanje.
Morska voda djeluje kao prirodni izotonični rastvor, što znači da ima sličnu koncentraciju soli kao i tijelo. Ova svojstva pomažu u održavanju ravnoteže vlage u nosnim prolazima, čime se sprječava isušivanje sluzokože.
Koriste se jednostavno, praktični su i bezbjedni.
Sprej za lakše disanje
Ukoliko primjetite da vaša beba ili dijete ima začepljen nosić, preporučujemo vam Becutan KIDS VITS izotonični rastvor za nos sa morskom vodom, koji dolazi u vidu spreja za nazalnu upotrebu. Namijenjen je dnevnoj higijeni nosnih šupljina, a sadrži visoko kvalitetnu morsku vodu, bez konzervansa, te je sprej dozvoljeno prskati više puta u toku dana.
Morska voda u Becutan KIDS VITS izotoničnom rastvoru za nos dolazi iz zaliva Kankal u Bretanji, Francuska, dobro poznatog po kvaliteti vode koja je rezultat izuzetno visokih plima i jakih struja koje obezbjeđuju visok nivo čistoće vode. Sve dodatne savjete o roditeljstvu, ali i više informacija o proizvodima Becutan Kids Vits možete naći na stranici www.becutankidsvits.ba.