Istraživači su otkrili da je tokom trudnoće svaka druga buduća mama priznala da je nervozna i uplašena zbog činjenice da će postati majka, dok je jedna od četiri rekla da se potpuno boji majčinstva
Postati roditelj je velika promena u životu, pa je sasvim normalno da će biti potrebno vrijeme da se prilagodite.
Prema studiji, prosječno je novim mamama potrebno četiri mjeseca i 23 dana da se prilagode majčinstvu, novorođenčetu i novom načinu života.
Prilagoditi se novom životu
Prema rezultatima ankete, nakon skoro pet mjeseci od porođaja, većina novih mama se uklapa u svoje nove rutine i stiče samopouzdanje u svojim roditeljskim sposobnostima, uče šta različiti plačevi bebe znače, prestaju da se brinu o tome kako će se nositi sa bebom u javnosti, nauče da ponesu više užina, rezervne odjeće i pelena, i takođe prevaziđu osećaj iscrpljenosti, suza i frustracije koje dolaze sa novim majčinstvom.
Naravno, svaka osoba je drugačija, pa je sasvim logično da se svaki novi roditelj prilagođava životu s bebom na svoj način.
Nekim roditeljima će možda trebati duže (ili kraće), i to je potpuno u redu.
– Postati mama po prvi put donosi mnoštvo pomiješanih emocija, i prirodno može biti potpuno preplavljujuće. To je jedna od najboljih stvari koje se nekome mogu dogoditi, ali može biti i veoma zastrašujuće – navode stručnjaci.
Istraživači su otkrili da je tokom trudnoće svaka druga buduća mama priznala da je nervozna i uplašena zbog činjenice da će postati majka, dok je jedna od četiri rekla da se potpuno boji majčinstva.

Štaviše, više od polovine žena koje su anketirane tokom trudnoće priznalo je da su se osjećale preplavljeno emocijama nakon što su porodile. Čak 57% njih je reklo da su njihovi prvi mjeseci nakon rođenja bebe prošli „u pomalo zamućenom“ stanju jer su bile previše zabrinute da sve urade ispravno.
To je ogromna promjena, i osjećaj sumnje u sebe i brige je sasvim prirodan, ali to što im je stalo samo pokazuje kakve će dobre mame na kraju postati.
Dvije trećine ispitanih mama priznale su da ih je briga i iscrpljenost koja dolazi sa novim roditeljstvom često izazivale suze. Gledajući unazad, međutim, šest od deset mama kaže da žele da se nisu toliko brinule u to vrijeme.
Biti mama nije lako
Studija je pokazala i ovo:
47% novih mama bilo je iznenađeno koliko im je vremena trebalo da se pravilno snađu u majčinstvu.
Šest od deset doživjelo je period kada su brinule da nisu sposobne da budu mame.
Trećina mama koje su učestvovale u studiji osjećala se toliko zabrinuto da su u nekom trenutku povnerile prijatelju ili članu porodice da misle da nisu dobre majke.
Petina majki nije razgovarala ni sa kim o svojim brigama jer nije željela da ih drugi smatraju neuspješnim ili da priznaju da se bore sa svojom novom ulogom.
Svaka peta nova mama imala je osjećaj da su se njihovi partneri brže prilagodili roditeljstvu, što je dovelo do osjećaja zavisti.
Slične su nam brige
Možda je, zapravo, umirujuće što je toliko mama prošlo kroz isti period brige, jer pokazuje koliko je to zapravo uobičajeno i očekujuće osjećanje kod većine novih mama.
Stručnjaci kažu: Važno je ne bojati se da izrazite te brige i dozvoliti prijateljima i porodici da vam pomognu koliko mogu. Uvijek će biti potrebno vrijeme za prilagođavanje, ali što više načina pronađete da se nosite sa tim, brže ćete razviti osjećaj sigurnosti kao mame.
Pronalaženje podrške je veoma važno za svakog novog roditelja, posebno jer postporođajna depresija može trajati mjesecima, pa čak i godinama nakon rođenja.
Prema podacima CDC-a, svaka osma žena doživljava simptome postporođajne depresije, koji mogu uključivati osjećaj praznine, preplavljenosti, tuge i nemogućnosti fokusiranja. Ovi simptomi se mogu javiti u roku od nekoliko dana, nedelja ili čak mejseci nakon porođaja i svakako mogu uticati na vaše emocionalno prilagođavanje majčinstvu.
Važno je da o ovim osećanjima razgovarate kako biste dobili potrebnu podršku.