Organizacija PEN America otkrila je preko 10.000 zabrana knjiga. Knjige se zabranjuju u knjižnicama i školskim okruzima pod procjenom da su štetne za mlade. Neki izdavači počeli su i dizati tužbe protiv države
Skupina velikih izdavača u SAD-u tuži državu Idaho zbog zakona o zabrani knjiga, piše Guardian. Takozvani HB 710, donesen prošlog jula zabranjuje svima mlađima od 18 godina pristup knjigama koje se smatraju “štetnima za maloljetnike”, uključujući one koje prikazuju “seksualno ponašanje”, u školskim ili javnim knjižnicama.
Preventivno uklanjanje
Zabrana se odnosi na klasike i bestselere, ali i neke publicističke knjige.
Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins, Macmillan, Simon & Schuster i Sourcebooks podnijeli su tužbu ove sedmice zajedno s tri autora, javnom bibliotekom, tijelom američkih pisaca Authors Guild, učiteljem, dva učenika i dva roditelja.
Ovo je treća tužba koju vode izdavači na državnoj razini zbog zabrane knjiga, nakon onih protiv Floride i Iowe.
– Zakon Idaha ide čak i dalje od prethodnih zakona uklanjanjem klasičnih knjiga iz javnih biblioteka osim škola – rekao je Dan Novack, pomoćnik glavnog savjetnika u Penguin Random Houseu.
U tužbi navode kako definicija štetnih materijala u HB 710 nije dovoljno jasna i preširoka je. Zakon dopušta građanima podnošenje tužbi, stavljajući bibliotekare u neodrživ položaj. Oni bi sami trebali procijeniti može li bilo tko uložiti prigovor na knjigu s čijom se porukom ne slaže tvrdeći da tekst spada u zakonsku definiciju štetnog.
Biblioteke, od kojih si mnoge ne bi mogle priuštiti troškove obrane ako bi ih netko tužio, preventivno su uklonile knjige sa svojih polica kao odgovor na zakon.
– Ova vrsta autocenzure štetna je slobodama prvog amandmana – rekao je Michael Grygiel, pomoćni član fakulteta s klinikom za prve amandmane Pravnog fakulteta Cornell, koji zastupa tužitelje.
S obzirom na to da zakon zahtijeva od biblioteka da poduzmu razumne korake kako bi mlađima od 18 godina ograničile pristup štetnim knjigama, biblioteke moraju u potpunosti ukloniti “sporne knjige”, uspostaviti potpuno nadzirane i ograđene odjeljke samo za odrasle ili cijelu biblioteku ograničiti na pristup samo odraslima.
Više od 10.000 zabrana
PEN America, neprofitna organizacija čiji je cilj podizanje svijesti o zaštiti slobode izražavanja u Sjedinjenim Državama i diljem svijeta, prebrojala je zabrane knjiga u školskoj godini 2023.-2024. Otkrili su više od 10.000 zabrana knjiga koje su utjecale na više od 4.000 jedinstvenih naslova, s oko 45 posto zabrana na Floridi i 36 posto u Iowi.
PEN America definira zabranu školske knjige kao bilo koju radnju poduzetu protiv knjige na temelju njezina sadržaja i kao rezultat izazova roditelja ili zajednice. Ona je rezultat administrativnih odluka ili kao odgovor na izravnu ili prijetnju radnje od strane zakonodavaca ili drugih vladinih dužnosnika, koja dovodi do toga da je prethodno dostupna knjiga ili potpuno uklonjena iz dostupnosti učenicima ili gdje je pristup knjizi ograničen ili smanjen.
Analizirali su i sadržaj najčešće zabranjenih knjiga, a on uključuje likove različite rase, knjige s LGBTQ+ osobama i likovima te knjige koje uključuju teme ili prikaze povezane sa seksom, zbog pojačanih napada na “seksualni sadržaj”.
Gotovo 60 posto ovih zabranjenih naslova napisano je za odraslu mladu publiku i opisuje teme s kojima se mladi ljudi suočavaju u stvarnom svijetu, uključujući tugu i smrt, iskustva sa zloupotrebom opojnih sredstava, samoubojstvo, depresiju i brige o mentalnom zdravlju te seksualno nasilje.
Najčešće zabranjivan naslov bio je “Devetnaest minuta” Jodi Picoult, roman koji prati rasplet pucnjave u školi, uključujući događaje koji su doveli do incidenta i posljedice incidenta.
Ovo su neki od zabranjenih naslova:
1. Dnevnik Ane Frank
2. George Orwell – 1984.
3. Harper Lee – Ubiti pticu rugalicu
4. Lovac u žitu – J.D. Salinger
5. Uliks – James Joyce
6. Blaga je noć – Francis Scott Fitzgerald
7. Lolita Vladimir – Nabokov
8. Sluškinjina priča – Margaret Atwood
9. Med i mlijeko – Rupi Kaur
10. Igre prijestolja – George R. R. Martin