Bez obzira zna li vaše dijete samo čitati, odvojite makar 15 minuta na dan da mu čitate. Koristi su višestruke – zajedno provodite vrijeme, imate rutinu koja nema cijenu, dijete ima priliku da mu objasnite nove riječi, vi se relaksirate… Svima dobro
Svi roditelji, ili bar većina, imaju velike planove i snove za svoju djecu.
Želimo da budu pametni kako bi u životu mogli da slijede svoje snove i kako bi imali šansu da ih zaista i ostvare. Želimo da odrastu u sposobne, ali ljubazne članove društva.
To su uvijek bila velika očekivanja, a danas posebno. Naročito ako uzmemo u obzir da ponekad provedemo sramotno malo vremena s djecom, trčeći za poslom, obavezama, zaradom, karijerom, tražeći bolji posao ili jednostavno… u trci za životom.
Ponekad tako zaboravimo da je rano djetinjstvo vrijeme kada se djeci postavljaju temelji za budući uspjeh u životu. I da je u našim rukama magični ključ, jedna, važna navika koja je temelj svega. A najbolja stvar je to što ona ne košta ništa, a oduzima nam samo 15 minuta dnevno. I svako može da je praktikuje.
Zato, da bi odgajili pametno dijete, koje će znati da se izbori u životu, snađe u gotovo svakoj situaciji, nije neophodno da ga upisujete na skupe i često zamorne programe za male genijalce. Sve što treba da uradite je da mu svakog dana – čitate. Čak i ako već znaju sami da čitaju.
Makar 15 minuta dnevno, jer je ponekad i tih 15 minuta mnogo.
Roditelji imaju previše obaveza – nakon posla večera, veš, pomoć oko domaćih zadataka, računi i milion drugih stvari koje se neće same obaviti.
To je razlog što je čitanje djeci na glas, naročito onoj koja već znaju da čitaju, toliko nisko na našoj ljestvici prioriteta. A ne bi smjelo biti.
Stručnjaci su dokazali kakve rezultate dobijamo ako djeci čitate svakog dana, na glas:
Vaše dijete će čuti veliki broj različitih riječi
Evo i zašto je to važno: „Najvažnija vještina koje dijete može da stekne i prije predškolskog uzrasta, a koja ga najbolje priprema za budući uspjeh jeste bogatstvo rječnika prije polaska u školu. Da, djeca u školu i idu, između ostalog, da bi učila nove pojmove, ali one riječi koje dijete već poznaje, odrediće nivo njegovog razumijevanja svega što učiteljica govori. I pošto je većina uputstava koju djeca u periodu osnovnog obrazovanja dobijaju zapravo verbalna, dijete koje ima bogat rječnik razumjeće većinu, dok će djeca sa slabijim rječnikom kaskati.
Mozak vašeg djeteta raste, ali bukvalno
Što više djetetu čitate, više će biti neuronskih veza u njegovom mozgu.
Postavljate osnov da dijete postane ljubitelj knjiga. A to se postaje za cijeli život
Čitanje je osnov procesa učenja i djeca koja imaju problem sa čitanjem, imaju problem sa učenjem uopšte. Ali u vašim rukama je moć da svom djetetu date ključ uspjeha u školi a kasnije i u životu jer „najvažnija aktivnost za sticanje znanja potrebnog za kasnije uspešno čitanje je – čitanje djeci na glas.”
Ponašanje vašeg djeteta će se popraviti
Kad čitate na glas, vi poboljšavate sposobnost svog djeteta da se koncentriše i usmjeri pažnju, a to su vještine koje će mu definitivno trebati kad pođe u školu. Takođe, čitanje djetetu na glas može da smanji agresivno ponašanje kod djece koja takvo ponašanje ispoljavaju.
Gradite snažnu vezu sa svojim djetetom
Djeca vole kada im čitate prije svega zbog te fizičke bliskosti i emocionalnog povezivanja koje čitanje stvara. A snažna emocionalna veza sa djetetom osigurat će vam bolju komunikaciju, a to želi svaki roditelj.
Povećavate nivo empatije kod svog djeteta
Kad svojoj djeci čitate bajke, njihov mozak bukvalno proživljava sve te scenarije, oni žive kroz te likove na neurobiološkom nivou. Drugim riječima, svoje djete izlažete različitim tipovima ljudi i dajete mu mogućnost da se postavi u njihove pozicije. Tako će vaše dijete sutra biti prijatelj koji saosjeća, partner koji zna da sagleda situacije i iz drugog ugla kad postoji neslaganje i saosjećajna osoba koja pomaže onima kojima je pomoć potrebna.
Dakle, samo navika da svom djetetu svakodnevno čitate na glas pokreće lančanu reakciju svih ovih pozitivnih stvari, pa i više od toga.
No, moramo biti iskreni, ponekad jednostavno nemamo ni tih 15 minuta dnevno. Život melje, obaveze dolaze kao poplava.
No, probajte nadmudriti vrijeme.
Povežite ovu naviku sa nekom drugom
Sjetite se neke druge dnevne navike koju nikad ne preskačete i povežite čitanje djeci sa tom obavezom. Na primejr, ne biste zbog nedostatka vremena dozvolili da dijete preskočili pranje zuba pred spavanje. Zato ustanovite pravilo da pranje zuba ide tek poslije čitanja priče. Druga opcija je, ako dijete jede polako, možete mu čitati tokom večere.
Napravite vizuelni podsjetnik
Recimo, kada završite čitanje, ostavite knjigu na vidnom mjestu, da bi vas sutra podsjetila da čitate ponovo. Ne vraćajte je u policu.
Vodite evidenciju (ma koliko zvučalo pretjerano)
Pokušajte da kontrolirate koliko poštujete naviku da svakog dana čitate djetetu. Stavite podsjetnik na frižider, u telefon bilježit kad ste čitali i pratite da li zaista ostvarujete cilj.
Moje dijete već može da čita samo
Pa šta? Kada djeca nauče da čitaju sama, roditelji obično prestaju da im čitaju. Ali problem s tim je što, kad prestanete da čitate djetetu koje je tek početnik, mi djetetu ne pomažemo da unaprijedi tehniku čitanja.
– Vještine čitanja i slušanja dolaze na isti nivo tek negdje pred kraj sedmog razreda. Do tad, djeca obično slušaju „bolje” nego što čitaju. To znači da slušanjem djeca mogu da razumiju komplikovanije priče nego što mogu ako čitaju sami. Uz emocionalnu vezu koja se uspostavlja kad roditelj čita djetetu, hranite djetetov rečnik, i, ma koliko paradoksalno zvučalo, pomažete procesu razvoja čitalačkih vještina – navode stručnjaci.