S obzirom na sve rizike koja nosi trudnoća u kasnijoj dobi, rezultati ovog istraživanja osobito su povoljni za žene starije od 35 godina
Različita su mišljenja koliko bi trebao biti optimalan razmak između dvije trudnoće.
No, istraživanje kanadskih znanstvenika sa Sveučilišta Britanske Kolumbije donosi najnovje rezultate. Razmak razmak između trudnoća, tvrde oni, trebao bi biti najmanje 12 mjeseci. Kraći period, navode dalje, nosi veći rizik za nepovoljni ishod trudnoće za žene bilo koje dobi.
Desetogodišnje istraživanje
Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal od the American Medical Association, a provedeno je na uzorku od 149.000 trudnoća i trajalo je deset godina.
U istraživanju su sudjelovale trudnice u dobi između 20 i 34 godina te one starije od 35 godina.
Do sada se smatralo da je minimalni preporučeni razmak između porođaja i idućeg začeća bio je između 18 i 24 mjeseca.
S obzirom na sve rizike koja nosi trudnoća u kasnijoj dobi, rezultati ovog istraživanja osobito su povoljni za žene starije od 35 godina, koje drugu trudnoću, prema ovim pokazateljima, mogu nešto ranije planirati.
Rizici za majku i bebu
Intencija istraživanja bila je zapravo utvrditi eventualnu povezanost kratkoće razmaka između dvije trudnoće i dobi trudnice s negativnim ishodima trudnoće, što dosad nije bilo u fokusu nijednog istraživanja. Suprotno početnoj hipotezi, rizik od suviše kratkog razmaka između dviju trudnoća nije bio veći za starije trudnice u usporedbi s onim mlađima.
Studija je pokazala povećan rizik za obolijevanje majke te nepovoljan ishod za fetus i novorođenče, mogućnost pobačaja i prijevremenog poroda, ukoliko se trudnoća ponovi unutar 12 mjeseci od prethodnog poroda. Povećan rizik za samu majku od pobola pa i smrti uočen je za žene starije od 35 godina, dok je kod žena u dobi od 20 do 34 godina veći rizik bio za dijete.