NAPETA, POTRESNA I NEOPHODNA: Zašto svi pričaju o seriji “Adolescence” - Kids info
//

NAPETA, POTRESNA I NEOPHODNA: Zašto svi pričaju o seriji “Adolescence”

Adolescence je serija koja nam ne dopušta normalno disati dok secira tamne kutove adolescencije u doba algoritama, digitalne tribalizacije i nasilja koje više nije samo fizičko

Serija Adolescence Philipa Barantinija koja se prikazuje na Netflixu, ovih je dana glavna tema, ne samo među roditeljima, tinejdžerima, nastavnicima, već i drugima, bez obzira imaju li djecu, jesu li prošli muke puberteta.

To nije samo još jedna drama o odrastanju – to je snažno upozorenje o pritiscima, opasnostima i nevidljivim borbama s kojima se današnji tinejdžeri suočavaju.

Od prve scene serija hvata gledatelje u svoju mrežu napetosti, prateći priču o Jamieju Milleru, 13-godišnjem dječaku optuženom za zločin koji potresa njegovu zajednicu.

Šta oblikuje mlade umove?

No, više od puke kriminalističke priče, Adolescence duboko istražuje okolnosti koje oblikuju mlade umove, postavljajući teška pitanja o roditeljstvu, društvenim mrežama i svijetu koji smo izgradili za buduće generacije.

Ono što seriju izdvaja je njezin jedinstveni način pripovijedanja. Svaka epizoda snimljena je u jednom neprekinutom kadru, što gledatelja stavlja usred radnje. Ovaj stil pojačava napetost i stvara osjećaj zarobljenosti u vrtlogu kaosa obitelji čiji se život preko noći raspada. 

Kamera ne ostavlja prostora za bijeg – prisiljeni smo svjedočiti svemu, izbliza i bez filtera.

Glumačke izvedbe su izvanredne. Debitant Owen Cooper donosi slojevitu i uznemirujuće autentičnu interpretaciju Jamieja, prikazujući njegovu zbunjenost, strah i unutarnju borbu dječaka uhvaćenog u sile koje nadilaze njegovo razumijevanje.

Uz njega, Stephen Graham briljira u ulozi oca koji očajnički pokušava shvatiti gdje je pogriješio. Sporedni glumci dodatno obogaćuju priču, čineći je još složenijom i životnijom.

Nije samo priča o zločinu i kazni

No, ono što Adolescence čini istinski važnom serijom jest njezina aktuelnost. Ovo nije priča samo o zločinu i kazni – to je zastrašujuće realan prikaz adolescencije u suvremenom društvu. Serija istražuje opasnosti internetske radikalizacije, moć vršnjačkog pritiska i utjecaj društvenih mreža na percepciju mladih.

Za roditelje, ovo je poziv na buđenje, bolno ih suočavajući s pitanjem koliko zaista znaju o životima svoje djece na internetu.

Postavlja izazovne teme i pokazuje da ljubav i dobre namjere ponekad nisu dovoljne – komunikacija i razumijevanje ključni su za zaštitu mladih od negativnih utjecaja.

Osim toga, Adolescence je duboko emotivno iskustvo. Dotiče se univerzalnih strahova – straha od roditeljskog neuspjeha, straha da djeca neće biti shvaćena i straha da jedan pogrešan korak može donijeti nepovratne posljedice. Serija ne osuđuje nikoga, već prikazuje društvo u kojem svi imaju ulogu u oblikovanju mladih, bilo da su toga svjesni ili ne.

Učinak serije traje i nakon posljednje epizode. Adolescence nije samo serija koju treba pogledati – to je serija koja traži razgovor. Pokreće dijalog između roditelja i djece, učitelja i učenika, stručnjaka i javnosti. U vremenu kada su mladi istovremeno hiper-povezani, ali i usamljeniji nego ikad, Adolescence nas tjera da preispitamo svijet u koje žive.

Napeta, potresna i neophodna, Adolescence nije samo televizijska serija – to je ogledalo koje reflektira neke od najvažnijih problema današnjice.

Adolescence je serija koja nam ne dopušta normalno disati dok secira tamne kutove adolescencije u doba algoritama, digitalne tribalizacije i nasilja koje više nije samo fizičko.

Kad ćemo lupiti cancel?

Ovo nije mračna priča o mladom zločincu nego jeziva studiju savremenog svijeta u kojem odrasli ne razumiju djecu, a djeca su prepuštena kaosu virtualnog divljeg zapada.

Jamie Miller, lik ispisan prema nizu nedavnih vršnjačkih zločina diljem Britanije, nije rođen kao ubojica – on je rezultat internetskih ideologija, adolescentskog terora i društvenog sljepila koje teško shvaća da se emocionalni ratovi vode i u komentarima, DM-ovima i emojijima.

Adolescence nas tjera da se zapitamo jesu li društvene mreže i mrežne kulture novi razvojno-odgojni kontekst i kada ćemo njima napokon lupiti cancel?

Prethodna priča

OTKRIVAMO TAJNU: Zašto su djeca poslušnija u vrtiću ili u školi?

Naredna priča

NAUKA DALA ODGOVORE: Evo šta sve mogu bebe dok su još u maminom stomaku

Najnovije iz Društvene mreže

-->