Što je vani hladnije, to je u zraku manje uzročnika bolesti. Nemojte misliti da ćete zaštititi bebu od prehlade ako je budete držali u zatvorenom i previše zagrijanom prostoru. Što češće je budete izvodili na svježi zrak, bit će zdravija
Dolazi zima, snijeg i hladniji dani, pa se roditelji ustručavaju boraviti van kuće sa svojom djecom. Prvo što nam padne na pamet su prehlade i bolesti.
Prazni su i parkovi i igrališta, a sve punije igraonice, zatvoreni prostori, u kojima djecu vrebaju virusi.
No, malo treba promijeniti način razmišljanja, jer stručnjaci savjetuju da bebe do prve godine smiju i trebaju boraviti van kuće svakoga dana najmanje pola sata, osim u slučaju kada je temperatura zraka ispod -10.
Treba izbjegavati vjetrovito vrijeme, guste magle, ekstremno vlažno vrijeme.
U svim ostalim situacijama preporučuje se boravak na otvorenom, djece do prve godine u trajanju do pola sata, a starije djece i duže.
Ako je jako hladno, možda je bolje da starija djeca vani provedu nekoliko puta po pola sata, umjesto duži period odjednom.
Važno je biti vani
Boravak na svježem zraku pomaže jačanju imuniteta i čisti dišne putove. Boravak na dnevnom svjetlu poboljšava očni fokus i odmara oči.
Za psihološki razvoj je važno da dijete ima kontakt s prirodom, da skuplja lišće i jesenje plodove, grančice, da se gruda i sanjka.
Što je vani hladnije, to je u zraku manje uzročnika bolesti. Nemojte misliti da ćete zaštititi bebu od prehlade ako je budete držali u zatvorenom i previše zagrijanom prostoru. Što češće je budete izvodili na svježi zrak, bit će zdravija.
Starija djeca sve više vremena provode kod kuće, igrajući igrice i gledajući TV program. Ove promjene dovele su do ozbiljnog pogoršanja zdravlja djece. Sve je više djece koja imaju problem s prekomjernom tjelesnom masom, povišenim šećerom ili visokim tlakom. Roditelji puno rade i boje se svoju djecu pustiti van samu. Još je gora situacija zimi kada je i roditeljima hladno pa ni ne vode djecu van.
Britanski The Guardian navodi u jednom tekstu da današnja djeca provode manje vremena na otvorenome nego zatvorenici. Najnovija istraživanja pokazuju da svako deseto dijete iz Britanije, tokom protekle godine nije bilo u parku, šumi, na plaži – NI jednom, a preko 75% djece provede van kuće manje od jednog sata dnevno, dok se zimi ovo vrijeme spusti na nevjerojatnih 10 minuta dnevno koje se svede na odvođenje u školu ili vrtić.
Kako odjenuti dijete zimi?
Ako je vani snijeg i jako hladno, dobro je da dijete ima skafander i nepromočive cipele ili čizme. Za malu djecu ne bi bilo loše koristiti šal, kapu i rukavice. Ako dijete već hoda, u slučaju da se smoči, nužno je presvući ga čim prije.
Osnovno pravilo odijevanja beba i djece prilikom izvođenja na zrak u zimskim mjesecima glasi: odjenite dijete koje se samostalno kreće onako kako ste i sami odjeveni (u jednak broj slojeva odjeće), a bebi treba jedan sloj odjeće više. Djetetu ne treba stavljati ništa preko lica, dobro je da slobodno diše i čisti svoje dišne putove na svježem zraku. Zrak pod šalom se kondenzira, pa ako je koža oko bebinih usta i nosa vlažna, lakše se razvijaju mikroorganizmi. Važno je da se sasvim male bebe ne pregrijavaju pod previše odjeće jer bebe kada se rode, još uvijek nemaju u potpunosti razvijen centar za termoregulaciju.
Za bebe koje su još u kolicima dobra opcija je topla zimska vreća i dekica za pokrivanje pa se beba tijekom šetnje može raskomotiti. Ako bebin nosić procuri dok ste vani, nemojte brinuti, kad uđete u toplo, prestat će. Kožu lica i ruku koje su izložene hladnom zraku zaštitite kremom kako koža ne bi ispucala od hladnoće i vjetra.
Djeca vole snijeg
Djeca vole snijeg i uživaju u igrama na snijegu. Vrlo su spretna u sportovima klizanja i skijanja kada uče ove sportove od malih nogu, jer nemaju straha. Već oko četvrte godine mogu klizati i skijati ukoliko pokažu interes. Kada započnu s klizanjem potrebno je omogućiti im često klizanje kako bi savladali ovaj sport. Djeca nemaju straha i osjećaju se važno kad nauče neku novu aktivnost.
Na sanjkanje i grudanje mogu čim nauče stajati i sjediti. U početku je potrebno da ih neko drži na sanjkama, a kasnije mogu i sama. Nije strašno ako dijete tijekom igre bude pogođeno u lice snijegom, neće se od toga prehladiti, ali svakako djeci treba skrenuti pažnju da izbjegavaju gađanje u lice da ne bi promrzli otkriveni dijelovi tijela.
Pustite svoju djecu da se igraju na zimi i na snijegu. Prednosti vezane za zdravlje djece koja borave na zimi su dugoročne. Zatvoreni prostori, a posebno igraonice, pogodne su za razvoj virusa, koji se brzo šire sa jednog djeteta na drugo.
Kao što kaže pjesmica: Zima, zima e pa šta je, ako je zima, nije lav ….. nek’ nosić i pocrveni… eto, to je to je sve!