fbpx
/

REVOLUCIJA U ZAŠTITI MALOLJETNIKA: Grčka lansira aplikaciju koja bi mogla djecu odbraniti na internetu

Vlada Grčke poziva da “digitalno punoljetstvo” u cijeloj Evropi bude sa 15 godina

Grčka će uskoro lansirati aplikaciju za verifikaciju starosti pod nazivom „Kids Wallet“, u sklopu šire inicijative EU koja teži donošenju strožih zakona za zaštitu maloljetne dece od zavisnosti od interneta.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada Komisija priprema uvođenje europskih digitalnih identiteta sa opcijom verifikacije starosti.

Kids Wallet

Aplikacija „Kids Wallet“ će omogućiti verifikaciju starosti korisnika i pomoći u borbi protiv zavisnosti od interneta među maloljetnicima. Aplikacija će koristiti grčki digitalni ID roditelja ili staratelja, koji će biti validiran putem TaxisNet-a, nacionalne autorizacione usluge u Grčkoj. Roditelj će zatim moći da izabere profil djeteta na aplikaciji, koja će potvrditi identitet djeteta koristeći podatke iz grčkog civilnog registra. Aplikacija će utvrditi starost djeteta na osnovu njegove godine rođenja. Treće strane aplikacije moći će da pristupe podacima o starosti djeteta putem API-ja, uz saglasnost roditelja, kako navodi grčka vlada.

Aplikacija „KidsWallet“, koja će služiti kao alat za verifikaciju starosti, pružaće roditeljima alate za upravljanje vremenom koje njihova djeca provode na internetu. 

Roditelj će moći da izabere koje aplikacije njegovo dijete može koristiti, postavi vremenske limite i blokira specifične aplikacije, prema strategiji grčke vlade

Grčka vlada je naglasila da će „KidsApp“ biti dostupna na nacionalnom nivou uskoro, ali da će se takođe zalagati za pristup EU.

Na vrhu agende

Zaštita maloljetnika na internetu je na vrhu agende u okviru EU zakona o digitalnim uslugama (DSA), a očekuje se da će uskoro biti objavljene smjernice za zaštitu maloljetnika na internetu.

Iako zakonodavstvo ne pominje verifikaciju starosti, europski digitalni identiteti (eIDAS) predviđaju ovo. Očekuje se da će uskoro biti uvedena aplikacija za verifikaciju starosti koja bi mogla postati „zlatni standard“ za provjeru starosti. Međutim, njihova upotreba od strane platformi i korisnika biće dobrovoljna i biće operativna u državama članicama tek 2026. godine.

U međuvremenu, nekoliko tehnoloških kompanija uvele su nove funkcije – Meta je prošle godine u EU pokrenula „Teen Accounts“; Apple, koji je najavio nove opcije uključujući „age assurance“, što će omogućiti roditeljima da odaberu starosnu grupu bez dijeljenja tačnog datuma rođenja svog djeteta sa trećim aplikacijama.

Ove dvije kompanije su imale različite pristupe zaštiti maljoletnika: Meta se zalaže za EU regulativu koja bi obavezivala verifikaciju starosti, dok Apple koristi „age assurance“ u svojim novim implementacijama.

Verifikacija starosti

Međutim, čini se da postoji konsenzus među zakonodavcima i online platformama da je era samoproklamovanja starosti prošla i da je neefikasna. Došlo se do zaključka da je verifikacija starosti ključna za zaštitu maloljetnika od štetnog i zavisničkog sadržaja na internetu.

Grčka vlada smatra da je aplikacija KidsApp dio šire inicijative EU za uvođenje strože zaštite za maloljetnike. Oni pozivaju na uvođenje „digitalne punoljetnosti“ sa 15 godina, koja bi zahtijevala eksplicitnu saglasnost roditelja za korištenje društvenih mreža od strane maloljetnika ispod tog uzrasta. Takođe, žele obavezno ugrađeni softver za roditeljsku kontrolu na svim uređajima sa pristupom internetu koji se prodaju u EU.

Pored toga, zalažu se za usvajanje „digitalnih prava“ za djecu na nivou EU. Ova prava bi obuhvatala pravo na značajnu personalizaciju, mogućnost upoznavanja sopstvenog digitalnog identiteta i pravičnost po dizajnu.

Prethodna priča

UNICEF NAKON INCIDENTA NA BAZENU U SARAJEVU: "Prava djeca moraju biti zaštićena"

Najnovije iz Društvene mreže

-->