fbpx
///

POČNITE NA VRIJEME: Naučite djecu da odbace višak stvari iz svoje sobe

Važno je da od malih nogu na djecu prenosite svoje vrijednosti i učite ih da se suprostavljaju nagonu za gomilanjem stvari. Evo nekoliko savjeta kako da to uradite

U savremenom potrošačkom društvu, i najorganizovanijoj osobi teško je da živi organizovano. Razlog za to je sve više gomilanja stvari po našim domovima. Ono za šta do juče nismo ni znali da postoji, danas nam je već neophodno. A sve više stvari, umjesto da nam olakšava život, čini ga sve komplikovanijim.

Ako ste roditelj, borba protiv gomilanja mora biti zajednička borba cijele porodice, jer su proizvodi za djecu, od bebi opreme, preko garderobe pa do igračaka, u neprestanoj ofanzivi na sve kutke vašeg doma. Zato je važno da od malih nogu na djecu prenosite svoje vrijednosti i učite ih da se suprostavljaju nagonu za gomilanjem stvari. Evo nekoliko savjeta kako da to uradite:

Uključite ih u odlučivanje

Nemojte krišom od djece bacati njihove stvari, već ih podstaknite da sama prave odabir. Osim što će razviti svijest o problemu pretrpavanje, vježbaće se i u donošenju odluka.  Ako im je teško da odvoje ono što im više neće trebati, postavite im sljedeća pitanja: Da li je to nešto što redovno koriste? Da li to vole više od ostalih stvari? Da li imaju više primjeraka iste stvari? Da li je ta stvar vrijedna vremena koje oduzima njeno spremanje? Da li bi prostor koji to zauzima mogao bolje da se iskoristi?

Postavite i čvrste okvire

Važno je da djeca sama odluče šta će odbaciti a šta čuvati, ali da bi raščišćavanje dalo rezultate, morate im postaviti granice. Odredite koliko prostora imaju na raspolaganju za čuvanje stvari, a onda ih pustite da se pomuče dok svoje želje usklade sa zadatim mogućnostima. Tako će naučiti da „može“ za jednu stvar neminovno znači „ne može“ za neku drugu.

Donirajte vrtiću

Dijete će se lakše rastati sa igračkom ako mu predložite da je odnese u vrtić. Tako će je i dalje imati u blizini, a umjesto da čami u ćošku njegove sobe, neko, tj. druga djeca će se zaista igrati sa njom.

Usvojite pravilo „Jedna nova igračka umjesto jedne stare“

Dogovorite se sa djetetom da kad god u dječiju sobu stigne neka nova igračka, jedna stara mora da se izbaci iz sobe. Iskoristite praznike ili rođendan da sa djetetom sklopite ovaj sporazum, jer će ga u iščekivanju poklona tj. novih igračaka rado usvojiti.

Iskušajte koliko im stvari znače

Ako se vaše dijete teško rastaje od svog „imetka“, probajte da doo stvari privremeno sklonite tj. sakrijete. Šta god dijete zatraži, vratite mu, a ono što nije tražilo duže vrijeme – odbacite.

Od malih nogu uključite dijete u pospremanje doma

Najbolji način da djeca shvate da imati više stvari znači i imati manje vremena, jeste da to iskuse na svojoj koži. Ako ste dosjledni u tome da djeca svakodnevno treba da pospreme svoju sobu prije spavanja i vrate svaku stvar na svoje mjesto, natjeraćete ih da se zamisle da li im treba baš toliko drangulija kojima treba „robovati“. Razgovarajte sa njima o tome i pitajte ih da li bi brže sređivali sobu kada bi imali manje stvari? Podsjetite ih da stvari troše vreme, traže pažnju, energiju, čak izazivaju i neprijatna ojsećanja, kao kad treba odlučiti šta zadržati a šta odbaciti.

Pretvorite izbacivanje stvari u ritual

Ako odredite jedan dan mjesečno za rašćišćavanje, pretvorićete ga djeci u naviku, ideja neminovnog rastanka sa stvarima koje rijetko koriste postaće im bliskija.

Ostalom, nešto od ovih savjeta primjenite i kad spremate vlastiti ormar ili dio sa šminkom i kozmetikom u kupaonici. Samo kad je gomilanje stvari u pitanju ne važi ona stara poslovica, od viška glava ne boli!

Prethodna priča

ISTRAŽIVANJE: Šta škole u BiH rade kako bi spriječile učestvovanje učenika u TikTok izazovima?

Naredna priča

ISTOST JE DOSADNA: Ne učite djecu da se utope u sredinu, učite ih da njeguju svoju različitost!

Najnovije iz BEBE

-->