fbpx

UNICEF NAKON INCIDENTA NA BAZENU U SARAJEVU: “Prava djeca moraju biti zaštićena”

Povodom dešavanja na sarajevskom bazenu, ali i svake druge situacije koja se tiče uskraćivanja prava djeci, a posebno djeci koja su najugroženija, pozivamo sve relevantne aktere da se u donošenju odluka koje se tiču djece uvijek vodi najboljim interesom djeteta, uz puno uvažavanje i konsultaciju sa djecom, roditeljima-starateljima, te stručnjacima

UNICEF Bosna i Hercegovina čvrsto stoji uz djecu s poteškoćama u razvoju i njihove porodice. Prava djece, uključujući pravo na rehabilitaciju i inkluzivne fizičke aktivnosti, moraju biti zaštićena i poštovana u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta, koju je ratificirala i Bosna i Hercegovina, daleke 1993, poručili su iz ove organizacije nakon incidenta koji se prije dva dana desio na Olimpijskom bazenu Otoka.

Dostojanstvo, sigurnost i razvoj

Situaciona analiza, koju smo proveli 2024. godine, ukazuje da su djeca sa poteškoćama i dalje jedna od najugroženijih kategorija djece, posebno kada govorimo o njihovim pravima na obrazovanje i učešće. Prema Konvenciji o pravima djeteta, član 23, djeca s poteškoćama u razvoju imaju pravo na posebnu brigu i pomoć koja će im omogućiti da ostvare svoj puni potencijal. Također, član 3 Konvencije naglašava da najbolji interes djeteta mora biti primarni cilj u svim aktivnostima koje se tiču djece. Povodom dešavanja na sarajevskom bazenu, ali i svake druge situacije koja se tiče uskraćivanja prava djeci, a posebno djeci koja su najugroženija, pozivamo sve relevantne aktere da se u donošenju odluka koje se tiču djece uvijek vodi najboljim interesom djeteta, uz puno uvažavanje i konsultaciju sa djecom, roditeljima-starateljima, te stručnjacima – naveli su iz UNICEF-a.

Oni su poručili da su poručujući da su dijalog i saradnja ključni za osiguranje dostojanstva, sigurnosti i razvoja sve djece, a posebno djece sa teškoćama u razvoju.

UNICEF ističe da se zalaže za prava djece s poteškoćama u razvoju i podržava njihove porodice.

Zajedno možemo stvoriti inkluzivno okruženje koje omogućava svakom djetetu da ostvari svoj puni potencijal – ističu.

Odluka direktora

Podsjetimo, na Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevu, 9. aprila je došlo do neugodnog incidenta kada je grupa trenera koji rade s djecom s poteškoćama u razvoju izbačena s plivališta.

Treneri su optužili direktora bazena Avdiju Hasanovića, on se potom oglasio demantijem poručujući da su pojedini treneri “iskoristili projekat rehabilitacije u vodi za nezakonite aktivnosti”.

Na kraju su se oglasili i roditelji koji su uputili zahtjeve Upravi sarajevskog bazena poručujući im da ukinu odluku ili će u suprotnom podnijeti krivične prijave.

Prethodna priča

"DJEVOJČICA ČUDO": U Britaniji se porodila žena s transplantiranom matericom

Naredna priča

REVOLUCIJA U ZAŠTITI MALOLJETNIKA: Grčka lansira aplikaciju koja bi mogla djecu odbraniti na internetu

Najnovije iz VIJESTI

-->