fbpx
///

Održan okrugli sto u Tuzli na temu redovne vakcinacije djece pod nazivom “Sva djeca imaju pravo na zdrav život – vakcinacija danas!”: Vakcinacija spašava živote djece

Procijenjuje se da je u ovih 50 godina vakcinacija spasila više od 150 miliona života, ili šest života svake minute, uglavnom male djece

Tokom okruglog stola posvećenog redovnoj imunizaciji djece u Tuzlanskom kantonu,  više od 30 medicinskih stručnjaka_kinja iz oblasti imunizacije, predstavnika civilnog društva, sanitarne inspekcije, predškolskih ustanova, uputilo je poziv javnosti na redovnu vakcinaciju djece jer „sva djeca imaju pravo na zdrav život.“

Događaj je organiziran 4. decembra u Tuzli, uz podršku Ministarstva zdravstva TK, a u okviru projekta pod nazivom “Sva djeca imaju pravo na zdrav život – vakcinacija danas!” koji finansira Evropska unija, a provodi ga Ured Dječijeg fonda Ujedinjenih nacija za Bosnu i Hercegovinu (UNICEF BiH) sa svojim partnerima, Zavodom za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona i Fondacijom INFOHOUSE.  

Skup je otvorila dr. Dušanka Bećirović, ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona, pozdravljajući kontinuiranu suradnju vladinog i nevladinog sektora u cilju unapređenja zdravstvene zaštite djece na  ovom kantonu:

Želim istaći da je zaista pohvalno organizovanje ovog okruglog stola sa akcentom na važnost vakcinacije, jer je poražavajuća činjenica da u 21. vijeku djeca umiru od komplikacija kad obole zbog nevakcinisanja, a koje bi u velikom slučaju bile svedena na minimum da su ispoštovani svi termini iz kalendara vakcinacije – istakla je ministrica Bećirović.

Sa okruglog stola: Imunizacija je jedna od prioritetnih oblasti zdravlja djece koju UNICEF BiH podržava

Prema dostupnim informacijama, na području Tuzlanskog kantona vrlo mali procenat najmlađih stanovnika ovog kantona dobije vakcine iz Obaveznog programa vakcinacije FBiH, tek njih oko 30 posto, što je rizik za javno zdravlje najmlađih, ali i starijih stanovnika ovog područja i cijele BiH. Dr. Majda Sarihodžić, MA menadžmenta, direktorica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, kazala je:

Ako jedna preventivna radnja kao što je vakcinacija sprečava nastanak određenih bolesti ili ublažava komplikacije iste, kako je moguće iz toga ne spoznati koristi za zdravlje populacije? Česta je pojava da je vakcinacija u nekim zdravstvenim ustanovama marginalizirana te joj se ne pridaje poseban značaj, a u nekim slučajevima samo je potrebna bolja unutrašnja organizacija u ustanovi kako bi problem bio riješen

Ispred UNICEF BiH skupu se obratila dr. Jela Aćimović, šefica sektora za zdravstvo i za rani rast i razvoj u ovoj organizaciji:

Ove godine obilježavamo 50 godina od uvođenja proširenog programa imunizacije Svjetske zdravstvene organizacije. Procijenjuje se da je u ovih 50 godina vakcinacija spasila više od 150 miliona života, ili šest života svake minute, uglavnom male djece. Važno je istaknuti da se 60% od ovih spašenih života pripisuje efektu vakcinacije protiv morbila. Imunizacija je jedna od prioritetnih oblasti zdravlja djece koju UNICEF BiH podržava, upravo zbog značaja za očuvanje zdravlja i života djece – kazala je Aćimović.

Diskusija o odnosu roditelja prema vakcinaciji djece, te praksi medicinskog osoblja zaduženog za provođenje imunizacije proizvela je zajednički konsenzus o glavnim razlozima nepovjerenja i otpora roditelja prema vakcinaciji: dezinformacije koje se plasiraju putem medija, naročito socijalnih mreža te strah od vakcina prouzrokovan neutemeljenim predrasudama.

Jedan od zaključaka ovog skupa jeste i neophodnost usklađivanja postojećih i donošenja novih propisa koji bi osigurali provedbu zakonske obaveze imunizacije djece u praksi. Zaključci ove diskusije biće osnov za dalje korake zdravstvenih ustanova u procesu društvene mobilizacije za podršku imunizaciji.

Prethodna priča

EUROPA ZATRPANA OTROVNIM NARUDŽBAMA S TEMUA: Igračke među najopasnijim proizvodima

Naredna priča

MNOGI RODITELJI SE NE SLAŽU S PEDIJATROM: Sva djeca trebaju biti u krevetu do 19:30!

Najnovije iz BEBE

-->