fbpx

Top 5 roditeljskih pravila koja će vam pomoći da lakše odgojite dijete

Na prvi pogled, pozitivno roditeljstvo zvuči kao odgoj bez posljedica za loše ponašanje. Suprotno onome što mnogi misle, pozitivno roditeljstvo ne znači da govorite ‘volim te’ kada vas trogodišnjak pogodi.

Pozitivno roditeljstvo nije nejasan koncept u kojem ste ljubazni prema svojoj djeci iako ona to ne zaslužuju. To je filozofija i skup metoda koje kreću od ideje da je odnos s djetetom najvažnija stvar i da im možemo pomoći da razviju samodisciplinu, objašnjava montessori učiteljica Christina Clemer za Motherly. Dalje dodaje da treba biti jasno da to ne znači da roditelji nisu zahtjevni, cilj je odgojiti osobu koja slijedi pravila i poštuje druge, ali ne zbog straha već zato što je to ispravno učiniti.

Evo nekoliko načina kako pomoći djetetu da razvije disciplinu: 

1. Postavite granice

Imati granice u odnosu s djecom ključno je za uspjeh u roditeljstvu. Granice omogućuju da ostanemo strpljivi i mirni jer osjećamo poštovanje i tako su naše potrebe zadovoljene. 

Dobar način da znate kada je vrijeme za postavljanje novih granica je kada zbog određenog ponašanja osjećate uzrujano, nestrpljivo ili bijesno. Na primjer, uspostavite pravilo da imati deset minuta mira za kavu prije nego što ćete se igrati. Hoće li se vaše dijete biti nezadovoljno? Vjerojatno. Međutim, tako će naučiti i da vi imate svoje potrebe.

2. Budite čvrsti, ali puni ljubavi

Pozitivno roditeljstvo znači ovaj stav. Morate biti čvrsti i imati visoka očekivanja za svoju djecu, a pritom ih voljeti. Odučite koja pravila su vam važna, jasno ih prenesite svom djetetu i budite u skladu s primjenom tih pravila. To što želite biti u pozitivnom roditeljstvu, ne znači da vas vaše dijete može gaziti. To znači da ostajete mirni i da tonom punim ljubavi podsjećate dijete na pravila.

3. Nemojte kod djeteta izazivati sram

Zbog kažnjavanja djeteta često ćete biti neprijatelj, a za dijete može biti zbunjujuće kada ako kazna nije povezena s onim što je dijete napravilo. Umjesto kazne, pokušajte dopustiti da djeluju prirodne posljedice djetetovih postupaka. Na primjer, ako zamolite svog mališana da obuče čizme za kišu, a on to odbija, prirodna posljedica je da će mu noge biti mokre. Sljedeći put će biti puno veća vjerovatnost da će obuti čizme.

4. Budite uzor

Djeca kopiraju ono što mi radimo. Ako želimo da poštuju druge, moramo i mi poštovati njih. Ako želite da vaše dijete kaže “molim te”, recite mu “molim te”. Ako želite da pričekaju da vi budete dostupni umjesto da vas prekidaju, pričekajte dok ne dođu do određene točke u igri prije nego što ih zamolite da nešto učine.

Ako želite da budu ljubazni i nježni sa svojom braćom i sestrama, budite s njima ljubazni i nježni. To može biti teško učiniti u našem užurbanom, iskrivljenom životu, ali djeca upijaju sve oko sebe, a to definitivno uključuje i ponašanje prema njima.

5. Osjećate samopouzdanje

Često se može činiti kao da se naša djeca loše ponašaju samo da bi nam otežala život. Zašto u parku ne mogu samo slijediti pravila tako da se svi možete lijepo provesti? Uvijek postoji razlog za loše ponašanje, bilo da je ono jednostavno poput gladnog ili umornog djeteta ili složenije poput poteškoća u školi.

Ako možete razumjeti razlog lošeg ponašanja, bit će i lakše pronaći empatiju prema svom djetetu i odgovoriti ljubaznošću. Ako ne možete otkriti razlog, samo znajte da postoji. Dijete vas voli više od svega i želi vam ugoditi, pa postoji razlog ako se tako ponaša.

(rtl.hr/Kidsinfo.ba)

Pročitajte još: 

Znate li zbog čega ne možete dan početi bez kafe?

 
Prethodna priča

Naučite zbog čega dolazi do nekontrolisanog noćnog mokrenja kod djece

Naredna priča

Febrilne konvulzije kod djece

Najnovije iz RODITELJI

-->